Lizanje, mačke su apsolutno opsednute ovom radnjom.
Zapravo, istraživanja sugerišu da odrasla domaća mačka može da provede i do 8 odsto svojih budnih sati lickajući svoje telo.
Lizanje takođe može da ima važnu socijalnu ulogu kod mačaka, pri čemu odrasle često ližu jedna drugu neposredno pre kopulacije, piše Science Focus.
Ali šta je sa lizanjem ljudi: zašto mačke ližu ljude?
Dobra vest: nema dokaza da vas mačka zavodi.
Loša vest: naučnici i stručnjaci za ponašanje mačaka nisu potpuno sigurni zašto vas vaša mačka liže po ruci ili licu
Međutim, iako ne postoji opšti i definitivni razlog za ovo ponašanje, postoje nekoliko teorija o tome zašto domaće mačke ližu ljude.
Zašto mačke ližu ljude?
Ne postoji jedan razlog zbog kog mačka liže ljude. Međutim, postoje tri glavne teorije o tome zašto domaće mačke pokazuju ovo ponašanje:
- Pokazuju da vam veruju.
- Pristupaju biohemijskim informacijama s vaše kože.
- Obeležavaju vas kao deo imovine.
Teorija poverenja
Da, postoji mogućnost da vas mačka liže da bi pokazala da joj verujete. Ili barem da pokaže da vas ne smatra ozbiljnom konkurencijom.
„Ova vrsta lizanja slična je ponašanju mačke prema mački poznatoj kao allogrooming, što je zapravo međusobno čeprkanje. Mačka će naučiti ovo od svoje majke kada je vrlo mala, slepa i gluva. Majka to uglavnom radi zbog čišćenja mačića i jačanja socijalnih veza“, kaže dr Dejvid Sands, stručnjak za psihologiju životinja sa više od 25 godina kliničkog iskustva.
“Zbog ovog majčinskog ponašanja, odrasle mačke ližu samo druge mačke kojima veruju i koje im nisu konkurencija. A ovo poverljivo ponašanje može da prese i na čoveka. Na kraju krajeva, mačke ne sede samo u kući i ne kažu ‘Ja sam mačka, a ti si ljudsko biće’. Za njih, nije važno koje ste vrste, važno je da li ste im konkurencija. Ako vas ližu niste im konkurent.“
Drugim rečima, ako vas mačka liže, to nije pozitivan znak privrženosti. Samo nije negativan (što je koliko toliko dobro kad su mačke u pitanju).
Biohemijska teorija
Iako zvuči komplikovano, ovo je suštinski veoma jednostavna ideja da će vas mačka lizati zato što je zanima bilo koji miris na vašoj ruci.
„Pojedini receptori za ukus kod mačaka su veoma osetljivi – mogu uhvatiti mirise s naše kože koji mogu uključivati feromone izlučene od drugih životinja“, kaže Sands.
„To takođe može značiti i da imate so, hidratantno sredstvo ili bilo šta što ste upravo pojeli na ruci. Mačkama su svi ovi mirisi zanimljivi, a lizanje im omogućava da ih provere. To je zapravo sve što može biti.“
Teorija igre posedovanja
Mačke su, kako to Sands kaže, „mašine za miris od glave do repa“.
A njihov omiljeni miris?
Njihov sopstveni.
Zapravo, vole svoj jedinstveni miris – koji deluje kao otisak prsta u vazduhu – toliko da misle da bi trebalo da zameni sve druge.
Kako Sands objašnjava, to je razlog zašto će mačka lizati sebe nakon što je pomazite.
„Čisto da se oslobode vašeg mirisa!“ kaže on.
„Toliko drugog ponašanja mačaka svodi se na posedovanje i vlasništvo. Sve što rade je veoma teritorijalno“, dodaje Sands.
„Ponekad, kada mačke čeprkaju druge mačke i ljude, oni skidaju mirise i zamenjuju ih svojim. To je njihov način označavanja tako govore da je to njihovo i da vas poseduju.
Dodaje: „Ljudi uvek misle da mačke koje se trljaju o vas ili stvari koje dodirujete na taj način izražavaju ljubav. Ali zapravo, mačke su veoma posesivna bića. Za njih je, što više putaprođu pored vas i ostave svoj miris, to je bolje!“