Veterinarski eksperti ukazuju da se depresija može razviti i kod samih životinja. Kako to primetiti i pomoći vašem psu na najbolji način da je se reši?
Malo energije
Kao što je slučaj i kod ljudi, depresija kod pasa je izazvana promenama u nivou serotonina. Ovo se manifestuje u vidu letargije koju mi možemo shvatiti kao lenjost. Ako vaš pas naprasno od ljubimca koji voli da se šeta postane “lenj” i neće da hvata loptice i trči generalno – možda je depresivan.
Promena u ishrani
Psi obožavaju vreme za hranjenje, pa ako primetite da ne jede kao pre, da ostavlja dosta hrane u činiji ili da ga nova “tura” ni malo ne zanima, onda je moguće da pati od depresije.
Promena u spavanju
Da ponovimo, letargija koja se javlja u vidu dremanja 24/7 je znak da podignete uzbunu. Ukoliko pas ne želi da ustane uopšte iz kreveta ili se razvlači umesto da se igra (a inače to nije radio) onda zaista nešto nije u redu. Takođe, ako nema fizičkih povreda koje ga onemogućavaju da ustane, onda je sigurno reč o depresiji.
Anksiozno ili opsesivno ponašanje
I dok su neke rase više anksiozne od drugih, bilo koji pas koji se opsesivno ponaša pokazuje u stvari znak depresjie. Grickanje ili lizanje šape ili nokta ukazuju na to da je pas nervozan i da se ne oseća lepo. Ako vas pas ne pozdravi kada uđete udom, kao inače, onda nešto definitivno nije u redu.
Agresija
Agresija je najređi simptom depresivnih pasa, ali se ipak može dogoditi. Deprsija i anksioznost često idu ruku pod ruku, a ako pas dozvoli da ga anksioznost u potpunosti obuzme, to može rezultovati strašnim i bezobraznim ponašanjem. Sa druge strane, ovakvo ponašanje može biti izazvano ignorisanjem psa.