Deo prihoda od ruske imovine zamrznute na Zapadu Evropska unija će izdvojiti za češku inicijativu “Municija za Ukrajinu” i tako omogućiti kupovinu dodatnih stotina hiljada komada artiljerijske municije”, saopštila je danas češka ministarka odbrane Jana Černohova.
“To je jedinstvena prilika da pomognemo Ukrajini, upotrebimo izvore sredstava koji su prvobitno pripadali Rusiji i da uštedimo javna sredstva zemalja EU”, poručila je Černohova na mreži X.
Zemlje članice EU su se u maju dogovorile da upotrebe prihode od zamrznutih ruskih aktiva za hitnu pomoć Ukrajini u oružju, i to otprilike 1,4 milijardu evra, ali češka ministarka nije navela koliko konkretno sredstava bi išlo da finansira kupovinu municije u trećim zemljama u kojoj je posrednik Češka.
“Radi se isporukama osetljivog vojnog materijala zemlji koja je u ratu protiv agresora. Ne možemo dakle da saopštimo detalje zato što bismo time mogli da ugrozimo pomoć Ukrajini” , poručila je Černohova.
U češku inicijativu nabavke u trećim zemljama 800.000 komada artiljerijske municije starog postsovjetskog kalibra i onog koji koristi NATO za Ukrajinu uključilo se 15 zemalja, a glavni donatori su Holandija i Danska.
Od početka leta je isporučeno 50.000 komada municije a do kraja godine Ukrajina bi trebalo da dobije 500.000 komada.
Ambicija ovog projekta, u kome Češka zahvaljujući kontaktima u trećim zemljama van EU traži moguće proizvodjače i posreduje u ugovaranju isporuka, a koje neke zemlje da ne bi kvarile odnose sa Rusijom ne žele da priznaju, jeste da stvori dugoročni mehanizam isporuka artiljerijske municije Ukrajini za odbranu od Rusije.
Dok češka vlada dobija pohvale saveznika kod kuće je zbog netransparentnosti, uz optužbe da na toj pomoći zaradjuju češki posrednici, kritikuje opozicija na čelu sa liderom najjače češke stranke, ANO, bivšim premijerom Andrejem Babišom ali i neki od partnera u koalicionoj vladi premijera Petra Fijale.
Senator Lukaš Vagenkneht iz Piratske stranke, partnera u Fijalinoj vladi, zatražio je raspravu u gornjem domu parlamenta o inicijativi za municiju jer tvrdi da su cene dosadašnjih isporuka nadzidane za 61 milion evra, zbog previsokih marži trgovaca, posrednika u isporukama.
“Polazim od informacija iz dokumenata koje mi je dao uzbunjivač iz češke državne uprave, ali takođe i informacija iz svetskih medija. Sadržaj dokumenata mi je potvrdio predstavnik ukrajinskog parlamenta. Cena za jednu granatu turske municije je 2.500 evra. Kada se uzmu u obzir troškovi transporta Ukrajina bi dobila municiju po ceni 2.700 evra po komadu. Češi su posredovali u nabavci koju je na kraju platio nemački donator 3.200 evra po komadu”, kazao je Vagenkneht portalu Neovlivni.cz.
Ministarka Černohova optužila je senatora, koji je inače šef Odbora za kontrolu javnih finansija, da širi dezinformacije istrgnute iz konteksta koje samo služe interesima Rusije i ponovila da su informacije o tim nabavkama poverljive da ih Rusija ne bi zloupotrebila.
Vladajuća koalicija blokirala je raspravu u parlamentu o tom pitanju.
“Nijedna od informacija koje sam dobio i proverio ih nije bila tajna. Navodno je sve strogo poverljivo, a sve bitno kao što je kupovina, koliko komada će se kupiti, vreme isporuke municije nađete na internetu”, kazao je češki senator.
Po Vagenknehtovim saznanjima Ukrajina je mogla da dobije oko 20.000 komada municije više, da trgovci i posrednici nisu nadzidali cene.