Britanski ,,Ekonomist”, pozivajući se na ukrajinske političke i vojne krugove, piše da se Kijev odlučio na akciju na ruskoj teritoriji iz očaja zbog neuspeha na drugim frontovima
Namere Kijeva da upadom vojnih snaga u Kursku oblast obezbedi povoljnije uslove oko budućih razgovora o miru sa Rusijom, neće biti ostvarene, ocenjuju politički krugovi u Moskvi i pojedinim zapadnim centrima. Te namere obelodanio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, rekavši da cilj upada trupa u Kursku oblast nije osvajanje teritorije, već poboljšanje pozicije Kijeva za buduće razgovore sa Moskvom i stvaranje tampon zone na teritoriji Rusije.
Čak i u pojedinim zapadnim centrima, takva očekivanja se smatraju nerealnim. Tako uticajni američki „Njujork tajms” primećuje da ,,prodor ukrajinske vojske u Kursku oblast, sa operativne i strateške tačke gledišta, nema nikakvog smisla”. List citira zapadne eksperte da ruska armija raspolaže dovoljnim vojnim rezervama i visokim nivoom komandovanja, tako da se cela operacija može otegnuti i pretvoriti „u grub gubitak ljudi i resursa”.
Slično mišljenje deli i britanski ,,Fajnenšel tajms”. List kaže da je „neočekivan upad već iznurenih ukrajinskih jedinica na teritoriju Rusije doveo u sumnju razumnost ovakve odluke”. Britanski ,,Ekonomist”, pozivajići se na ukrajinske političke i vojne krugove, piše da se Kijev odlučio na vojnu akciju u Kurskoj oblasti iz očaja zbog neuspeha na drugim frontovima.
Ruski vojni eksperti tvrde da komanda grupe ,,Sever” ima dovoljno rezervi da zatvori „Kurski front”, a zatim počne da priprema masovni napad na Sumsku oblast, na severu Ukrajine. Isti izvori takođe kažu da će pokušaj proširenja privremeno zaposednutog prostora u Kurskoj oblasti skupo koštati Ukrajinu i njene oružane snage. Ministarstvo odbrane tvrdi da je za samo jedan dan, u oblasti Sudža, likvidirano 420 protivničkih vojnika i uništeno nekoliko desetina oklopnih i drugih vozila. S druge strane, predsednik Ukrajine govori o do sada „najdubljem prodoru na teritoriji Rusije”, rušenju tri strateška važna mosta u oblasti Sudža, zarobljavanju većeg broja ruskih vojnika i drugim uspesima.
Za sada nema znakova da će Ukrajina obustaviti ili smanjiti napore za dalje zaposedanje ruske teritorije. Zainteresovanost za nastavljanje oružanog konflikta zvanično su potvrdili i američki senatori Lindzi Grem (koja je u Moskvi označena kao ekstremista) i Ričard Blumental, koji su ovih dana boravili u Kijevu. Zapadni mediji, čije pisanje prenose ruski listovi, saopštavaju da su američki zvaničnici prilikom susreta sa Zelenskim ,,vatreno podržali” operacije Ukrajine u Kurskoj oblasti i izjasnili se za ukidanje ograničenja za primenu američkog oružja na ruskoj teritoriji. Tom prilikom bilo je reči i o vrbovanju američkih plaćenika koji bi pilotirali avionima F-16 koje Zapad isporučuje Kijevu. Američki senatori su obećali da će zamoliti Džozefa Bajdena da odobri ovaj predlog pre nego što završi mandat u Beloj kući.
To pitanje, vrbovanje i učešće plaćenika za pilotiranje lovcima američke proizvodnje u borbenim dejstvima u Ukrajini, poslednjih dana je postalo veoma aktuelno. Obuka upravljanja ovim avionima je duga i komplikovana i ukrajinski piloti teško da se mogu osposobiti za upravljanje njima u skorije vreme. Ruski zvaničnici smatraju da bi uključivanje stranih plaćenika pilota bilo krajnje opasno i da bi označilo eskalaciju konflikta međunarodnih razmera.
Ukrajinska armija suočila se sa još jednim problemom. Naime, vojska ne može da koristi neke sisteme naoružanja koje je isporučila Nemačka zbog nedostatka rezervnih delova. Berlin i Kijev sada se dogovaraju kako da se taj problem reši.
Ruski mediji prenose ovih dana procene pojedinih zapadnih izvora da u Ukrajinskoj javnosti raste raspoloženje za obustavu rata i početak mirovnih pregovora. U tom kontekstu može se posmatrati i izjava gradonačelnika Lavova, Andreja Sadovija na sahrani trojice vojnika poginulih u Kurskoj oblasti. Ukrajinski mediji beleže da je gradonačelnik rekao da „operacija u Kurskoj oblasti ima strašnu cenu” i da to treba da shvate oni koji su odgovorni za tu operaciju.
I na kraju, u Kurskoj, Belgorodskoj i Zaporoškoj oblasti su se pre osam decenija rame uz rame borili i krv prolivali Rusi i Ukrajinci protiv zajedničkog neprijatelja. Danas se bore jedni protiv drugih. Na području posejanom grobovima njihovih predaka, heroja Drugog svetskog rata. Veću nesreću njihovi potomci nisu mogli doživeti.
Đorđe Milošević, bivši šef dopisništva Tanjuga iz Moskve