Iran je dodatno povećao svoje zalihe uranijuma obogaćenog na nivoe koji su blizu nivoa potrebnih za stvaranje atomskog oružja, uprkos međunarodnim zahtevima da to ne čini, navodi se u današnjem izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
U izveštaju IAEA navodi se da Iran od 17. avgusta ima 164,7 kilograma uranijuma obogaćenog do 60 odsto. To je povećanje od 22,6 kilograma od poslednjeg izveštaja IAEA u maju
Uranijum obogaćen do 60% čistoće je samo manji, tehnički korak od nivoa za oružje od 90 odsto.
U izveštaju IAEA, koji je video Asošiejted pres, navodi se da Teheran takođe nije preispitao svoju odluku iz septembra 2023. da zabrani najiskusnijim nuklearnim inspektorima da nadgledaju njegov nuklearni program i da nadzorne kamere IAEA ostaju u prekidu.
U izveštaju se dalje navodi da Iran još uvek nije dao odgovore na višegodišnju istragu o poreklu i trenutnoj lokaciji veštačkih čestica uranijuma pronađenih na dve lokacije koje Teheran nije proglasio potencijalnim nuklearnim lokacijama. Lokacije su poznate kao Varamin i Turkuzabad.
Izveštaj IAEA dolazi samo nekoliko dana nakon što je iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei otvorio vrata za obnovljene pregovore sa SAD o nuklearnom programu njegove zemlje, rekavši svojoj civilnoj vladi da “nema štete” u saradnji sa “neprijateljem”.
Izjave ajatolaha Alija Hamneija u utorak postavile su jasne crvene linije za bilo kakve razgovore koji se vode pod novom vladom reformističkog predsednika Masuda Pezeškijana i ponovili njegova upozorenja da Vašingtonu ne treba verovati.
U izveštaju se priznaje da je pre junskih izbora u Iranu, IAEA rečeno “da će nova iranska vlada odrediti dalji angažman sa agencijom”.
Ali dok je novoizabrani iranski predsednik potvrdio “svoj pristanak da se sastane” sa šefom IAEA, od tada nije bilo razgovora na tu temu.
U izveštaju IAEA se takođe navodi da je agencija 26. avgusta potvrdila da je Teheran završio instaliranje osam kaskada IR-6 centrifuga u svojoj podzemnoj fabrici u Fordu i instaliranje 10 od 18 planiranih kaskada IR-2m centrifuga u Natanzu, gde se ugrađuju još dve centrifuge.
Prema prvobitnom nuklearnom sporazumu sa svetskim silama iz 2015. godine, Iranu je bilo dozvoljeno da obogati uranijum na 3,67 odsto sa ograničenim brojem svojih centrifuga prve generacije samo u Natanzu. Napredniji model centrifuga obogaćuje uranijum mnogo bržim tempom od osnovnih IR-1 centrifuga.