Stranka Nepokorena Francuska (LFI), deo široke levičarske koalicije koja je obezbedila najveći deo poslaničkih mesta na julskim parlamentarnim izborima, prikuplja potpise za smenu predsednika Emanuela Makrona sa funkcije.
Taj potez povukli su nakon što je Makron odbio da imenuje kandidata koalicije Novi narodni front – Lusi Kastes – za premijera.
“Nacrt rezolucije za pokretanje postupka opoziva predsednika Republike, u skladu sa članom 68. Ustava, upućen je danas parlamentarcima na potpis”, napisala je čelnica LFI Matilde Pano Iksu.
Da bi pokrenuo proces opoziva, LFI, koji ima 72 mesta u Narodnoj skupštini od 577 mesta, mora da prikupi potpise od najmanje 10 odsto poslanika na svoj predlog. Član 68. francuskog Ustava predviđa da se ovo može sprovesti “u slučaju povrede dužnosti koja je očigledno nespojiva sa vršenjem njegovog mandata”.
“Makron odbija da se povinuje narodnoj volji, tako da ga moramo razrešiti”, objasnila je Pano, podelivši nacrt rezolucije u kojoj se navodi da “Narodna skupština (donji dom) i Senat mogu i moraju da brane demokratiju od autoritarnih naklonosti predsednika”.
Poslanici tvrde da nije na predsedniku da politički trguje, misleći na Makronove pokušaje da pronađe novog premijera od kada je prošlog meseca prihvatio ostavku Gabrijela Atala.
LFI je deo alijanse Novog narodnog fronta (NFP) – zajedno sa socijalistima, komunistima i Zelenima – koji je izašao kao pobednik vanrednih parlamentarnih izbora koje je Makron raspisao ranije ove godine.
Koalicija nije dobila potpunu većinu, što je primoralo Makrona da uđe u pregovore o imenovanju novog premijera i formiranju vlade.
Francuski lider je u ponedeljak odbacio kandidatkinju NFP-a Lusi Kastes – državnu službenicu koja nije član nijedne političke partije – tvrdeći da bi takva vlada ugrozila “institucionalnu stabilnost”.
U međuvremenu, francuski mediji su primetili da bi bilo teško pronaći novog premijera “koji ne bi bio odmah svrgnut u glasanju o poverenju”.
Makron je raspisao vanredno glasanje u junu nakon što je njegov centristički blok postigao loše rezultate na izborima za Evropski parlament. Nakon što je u prvom krugu vodila desničarska partija Nacionalno okupljanje (RN) Marin le Pen, Makron je u poslednjem trenutku postigao dogovor o “strateškom glasanju” sa NFP-om kako bi sprečio RN da obezbedi većinu u Narodnoj skupštini.
Uprkos tome što je Makronov blok drugi na izborima, predsednik ima diskreciono pravo da imenuje premijera, od koga se formalno ne zahteva da bude kandidat pobedničke stranke.
RN, koja je zauzela treće mesto na glasanju u Narodnoj skupštini, saopštila je da će blokirati svakog kandidata iz levičarskog saveza, uz obrazloženje da NFP predstavlja “opasnost za javni red, građanski mir i očigledno za ekonomski život zemlja”.