Naučnici nemaju jednostavan odgovor na pitanje kada su ljudi imali prve cipele, jer se životinjske kože, biljna vlakna i drugi materijali koji se koriste za izradu cipela vremenom troše, što znači da se za najstariji par verovatno nezna, jer se jednostavno raspao.
Pored toga što artefakt mora biti pronađen u dobrom stanju, mora biti u stanju da se datira. Na osnovu radiokarbonskog datiranja najstariji poznati par cipela, odnosno sandala, star je najmanje 10.400 godina, prenosi ruski sajt „techinsider.ru“.
Sandale napravljene od kore šiblja arheolozi su otkrili 1938. godine tokom iskopavanja u pećini Fort Rok, gde su pronađena neka od najstarijih ljudskih naselja u Oregonu. Slični parovi sandala pronađeni su u pustinjskim visoravnima Velikog basena, kaže Tomas Konoli, direktor arheoloških istraživanja u Muzeju prirodne i kulturne istorije Univerziteta u Oregonu.
Poznat je i par sandala iz Arnoldove pećine u Misuriju. Otkriveni par sandala star je čak 8.300 godina.
Arheolozi su takođe ranije otkrili najstarije kožne cipele na svetu u Jermeniji, stare 5.500 godina, i španske sandale od trave koje su stare najmanje 6.200 godina, prenosi ruski sjt „rtraveler.ru“.