Muškarci koji su u braku imaju gotovo četiri puta veće šanse da iskuse “kvalitetno starenje” i budu fizički i mentalno zdravi i zadovoljni svojim društvenim statusom. Zašto je to tako i kako je uopšte bračni status zaslužan za životni vek pripadnika jačeg pola objasnili su naučnici.
Redovna fizička aktivnost, pravilna ishrana i kvalitetan san zaista mogu uticati na produženje životnog veka sa fizičke tačke gledišta. Ali, šta je sa emotivnim aspektom zdravlja? To kako se osećamo, kako mislimo i šta radimo, kako se ophodimo prema sebi i drugima takođe utiče na to koliko ćemo živeti.
Stabilan bračni odnos i životni vek muškaraca
Psiholozi neprestano govore da nam za dug, ispunjen i srećan život nije neophodna emotivna veza. I – u pravu su. Osećaj zadovoljstva trebalo bi da dolazi iz nas samih. Ali, činjenica je da, naročito kada su u pitanju pripadnici jačeg pola, postoji mnoštvo prednosti koji se odražvaju na zdravlje i životni vek, kada je u životu prisutan stabilan partnerski odnos.
Muškarci koji su u braku imaju gotovo četiri puta veće šanse da iskuse “kvalitetno starenje” o odnosu na samce, pokazala su najnovija istraživanja objavljena na portalu International Social Work. Naučnici sugerišu da bračni status igra vrlo važnu ulogu u fizičkom i mentalnom zdravlju muškaraca, kao i da doprinosi njihovom sociološkom statusu.
“Kvalitetnije” se stari u braku
Istraživači su, za potrebe svoje studije, anketirali 7.641 muškarca starosti 60 i više godina, podeljenih u nekoliko različitih grupa: one koji se nikada nisu ženili, koji su duže vreme u braku, koji su duže vreme udovci, koji su već dugo razvedeni ili rastavljeni, i slično, preneo je portal Best Lajf Onlajn.
Svi ispitanici morali su da ispune sva četiri kriterijuma “kvalitetnog starenja” – dobro fizičko i mentalno zdravlje, dobar sociološki status i dobar osećaj po pitanju sopstvenog starenja i boravka u svojoj koži. Ispostavilo se da su oni ispitanici koji su u braku najbolje ocenili svoje starenje.
Šta je razlog “kvalitetnog starenja”
“Može biti da je razlog “kvalitetnog starenja” u braku zapravo to da partneri jedan drugoga motivišu da prihvate i održavaju dobre navike, poput pravilne ishrane, ostavljanja cigareta i drugih duvanskih proizvoda i uključivanja redovne fizičke aktivnosti u svoju rutinu”, pojasnio je profesor Dejvid Burns u intervjuu za Best Lajf Onlajn.
“Naravno, naše istraživanje je tek početak i potrebno je još mnogo izučavanja ove teme kako bi se dobro razumela korelacija između bračnog statusa i dužine životnog veka. Ali, čak i u ovoj fazi istraživanja jasno je da stabilan partnerski odnos ima mnoštvo benefita po fizičko i mentalno zdravlje, a samim tim i životni vek”, zaključio je Burns.