Poslanici skupštine Srbije završili su za danas raspravu o rebalansu budžeta, a sednica se nastavlja sutra ujutru u 10 sati.
Iako je na dnevnom redu rasprava o rebalansu budžeta, između poslanika se razvila rasprava o predlogu gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića za postavljanje spomenika vođi Ravnogorskog četničkog pokreta Dragoljubu Draži Mihailoviću na Terazijama.
Poslanik koalicije Nada (Novi DSS – POKS) Vladimir Đorđević istakao je da je u predlogu rebalansa budžeta napravljen propust jer nisu predviđena sredstva za izmeštanje Kuće cveća u Hrvatsku ili Sloveniju.
Dodao je da su poslanici Srpske napredne stranke (SNS) morali da podrže ideju svog stranačkog kolege i gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića i u predlogu rebalansa budžeta predvide sredstva za postavljanje spomenika vođi Ravnogorskog četničkog pokreta Dragoljubu Draži Mihailoviću na Terazijama.
Sa druge strane poslanica Socijalističke partije Srbije (SPS) Snežana Paunović je zamolila kolege da se ostave partizana i četnika i revizije istorije i da to pitanje prepuste istoričarima.
“Ako je najveći problem u Srbiji danas da li će Tito biti u Kući cveća na Dedinju ili treba da se izmesti u Sloveniju onda se bojim da neozbiljno pristupamo svim otvorenim pitanjima koje Srbija trenutno ima”, istakla je Paunović.
Dodala je da će SPS podržati rebalans budžeta jer je razvojni i tiče se prosperiteta naše zemlje.
Naglasila je i da je druga tačka dnevnog reda koja se odnosi na izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici jako važna.
“Predlog je dobar, ali se možda može malo popraviti zbog čega smo i predložili jedan amandman, o čemu ćemo detaljnije pričati kada bude rasprava u pojedinostima”, podvukla je paunović.
Istakla je da postoji kategorija dece sa smetnjama u razvoju za koju se ostvaruje pravo na pomoć i negu drugog lica od 6.322 dinara.
“To je uvećanje u odnosu na dečiji dodatak za njih od 50 odsto koji je predviđen Zakonom. Amandmanom smo predložili da to ipak bude 100 odsto što bi u masi bilo 8.430 dinara”, rekla je Punović.
Naglasila je da prema podacima Zavoda za statistiku ima oko 4.400 porodica sa decom sa smetnjama u razvoju i da uvežžanje od 1200 odsto ne bi značajno uticalo na budžet.