Broj zabeleženih ilegalnih prelazaka granica Evropske unije pao je za 42 odsto u prvih devet meseci 2024. godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine, javila je danas Evropska agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks).
Najveći pad broja prelazaka primećen je na Zapadnobalkanskoj ruti, i iznosi 79 odsto manje u odnosu na prethodni period, kao i na centralno-mediteranskoj ruti gde je 64 odsto manje ilegalnih prelazaka.
Istovremeno udvostručen je broj iregularnih prelazaka iz zapadne Afrike gde se beleži porast od 100 odsto, dok se njihov broj gotovo utrostručio na istočnoj kopnenoj granici EU na istoku Poljske i beleži rast od 192 odsto, prema podacima Fronteksa.
Agencija čije sedište je u Varšavi precizira da se podaci odnose na zabeležene neregularne prelaske kao i da je moguće da jedna osoba pređe spoljnu granicu EU više puta na različitim mestima.
Najveći broj prelazaka migranata ili izbeglica koje je zabeležio Fronteks bili su u Sredozemlju i na prelazu Lamanš, ka Velikoj Britaniji.
Od januara do septembra bilo je 47.710 neregularnih prelazaka registrovanih u centralnom Sredozemlju, posebno preko Italije, 45.610 (minus 15 odsto) u istočnom Sredozemlju preko Turske ili Grčke i 11.483 (minus jedan odsto) i u zapadnom Sredozemlju ka Španiji.
Na Lamanšu broj zabeleženih prelazaka porastao je na 47.514 u periodu od januara do septembra (što je dva odsto više u odnosu na prvih devet meseci prošle godine).
Iz zapadne Afrike zabeleženo je 30.616 ilegalnih prelazaka u istom periodu.
Na zapadnobalkanskoj ruti preko Bugarske, Rumunije, Mađarske ili Hrvatske Fronteks je zabeležio 16.698 neregularnih prelazaka u prvih devet meseci ove godine.
Na istočnim kopnenim granicama EU, koje se odnose na 6.000 kilometara između EU i Belorusije, Moldavije, Ukrajine, baltičkih zemalja, Poljske, Rumunije, Norveške i Rusije, u tom periodu zabeleženo je 13.195 prelazaka.
Tri glavne zemlje porekla iregularnih migranata na evropskim granicama su Sirija, Mali i Ukrajina.