Dovođenje mačke u dom znači da ćete mnogo toga podeliti s njom – vašu fotelju, krevet, kuhinjski pult, umivaonik u kupatilu, tastaturu za laptop ili trpezarijski sto. Isto tako će i miris vaših obroka privući njenu pažnju.
Dok su neke namirnice iz ljudske ishrane bezopasne, pa čak i zdrave za mačke, druge mogu biti opasne, pa čak i fatalne, te je važno znati razliku. Upamtite da su čokolada, grožđe i suvo grožđe, crni i beli luk, mleko i mlečni proizvodi i sirovo meso neke od namirnica kojima nikad ne biste smeli da hranite mačku, piše Cuteness.
Većina ovih namirnica je bezbedna za ljude, ali može biti toksična ili na neki drugi način opasna za mačke. Znaci trovanja hranom kod mačaka su slični trovanju hranom kod ljudi.
Ako mačka pojede neku od namirnica sa navedene liste, obratite se veterinaru koji će odmah pristupiti lečenju.
Čokolada
Bilo da se radi o komadu torte, kolaču ili kupovnom slatkišu, čokolada uopšte nije za mačke, posebno kakao prah i druge vrste gorke čokolade. Čokolada sadrži teobromin, gorki alkaloid koji se nalazi u biljci kakao i mačke ne mogu da ga svare. Što je veći sadržaj teobromina, to je viši nivo toksičnosti.
Iz tog razloga, kakao zrna ili prah, nezaslađena čokolada i poluslatka čokolada smatraju se najtoksičnijim vrstama čokolade za mačke. Bela čokolada je najrazređenija i najmanje toksična, ali i dalje može biti opasna ako se jede u velikim količinama.
Ako vaša mačka pojede čokoladu, simptomi toksičnosti mogu biti od blagih do ozbiljnih, a neki se manifestuju u roku od sat vremena nakon konzumiranja. Blagi znaci uključuju povraćanje, dijareju, nemir, pojačanu žeđ i mokrenje, a ozbiljnije uključuju hiperaktivnost, drhtanje mišića, povišenu telesnu temperaturu, ubrzan rad srca, bolove u stomaku i napade. Ozbiljni simptomi trovanja mogu biti fatalni ako mačka ne ode veterinaru.
Sveže i suvo grožđe
Mačke nikad ne bi trebalo da jedu sveže i suvo grožđe, iako je ono retko toksično po mačke: oko 15 odsto mačaka i pasa doživljava trovanje nakon konzumiranja grožđa – suvog ili svežeg.
Grožđe sadrži vinsku kiselinu koja može da izazove povraćanje, nemir i slabost, a mogu se javiti dijareja, letargija i gubitak apetita, u roku od 24 sata. Mačka može pokazati i teže znake trovanja povezane sa oštećenjem bubrega, kao što su prekomerna žeđ i mokrenje, gubitak apetita, napadi, loš zadah iz usta.
Crni i beli luk
Sve vrste povrća iz roda aliuma su toksične za mačke, uključujući crni i beli luk, praziluk, mladi luk, vlašac… Nivo toksičnosti se povećava kada se ove namirnice osuše ili usitne u prah. Ove namirnice toksičnim čini neorgansko jedinjenje zvano tiosulfat koje uzrokuje oštećenje crvenih krvnih zrnaca kod mačaka.
Znaci trovanja crnim, belim ili bilo kojim lukom kod mačaka su povraćanje, dijareja, bol u stomaku i smanjen apetit. Ovi znaci se obično manifestuju u roku od šest do 24 sata. Pošto aliumi mogu oštetiti crvena krvna zrnca, anemija (nizak broj crvenih krvnih zrnaca) je još jedan potencijalni rizik od konzumiranja alijuma. Anemija se manifestuje bledim ili žuto obojenim desnima, letargijom i otežanim disanjem. Ovi simptomi se obično javljaju u roku od jednog do pet dana.
Mleko i mlečni proizvodi
Mlečni proizvodi nisu toksični za mačke, ali proizvodi od kravljeg mlijeka mogu da izazovu stomačne probleme, jer većina mačaka ne podnosi laktozu.
Mnogi ljudi su takođe netolerantni na laktozu i nakon konzumacije mlijeka kod njih se javljaju bolovi u stomaku, dijareja, gasovi, pa čak i povraćanje, i svi simptomi mogu se pojaviti kod mačaka. Mačke koje su tolerantne na laktozu mogu bezbedno da jedu ili piju mlijeko, ali u umjernim količinama. Kozje mlijeko je dobra alternativa kravljem, ukoliko mačka ne podnosi ovu namirnicu.
Sirovo meso
Divlje mačke jedu sirovo meso, jer nemaju izbora, ali to ne znači da su pošteđene zaražavanja salmonelom i listerijom. Kućnoj mački ne treba davati meso u sirovom obliku, ali ga možete prokuvati, bez dodavanja masnoće i začina.
Ako mačka jede termički neobrađeno kontaminirano sirovo meso, može se zaraziti listerijom i salmonelom. Ove bolesti obično rezultiraju povraćanjem, groznicom, letargijom i smanjenim apetitom. Zaražene ženke mogu imati probleme sa plodnošću, a jedan od znakova listerioze je paraliza facijalnog nerva. Dodatni simptomi salmoneloze uključuju dijareju, upalu oka, bol u stomaku, otečene limfne čvorove i sluz u fecesu.