Popularno „šaranje“ tela, koje se godinama smatralo bezazlenim, zapravo uopšte nije dobro po zdravlje. Razlog za to krije se u štetnim hemikalijama koje se nalaze u mastilu za tetoviranje, a koje može izazvati ne samo alergiju, već i ozbiljnije probleme sa zdravljem.
Ljubitelji tetovaža su mišljenja da je ovakvo iscrtavanje tela vrsta umetnosti, međutim, izražavanje kreativnosti na ovaj način sa sobom može nositi i brojne zdravstvene probleme. Do ovakvog zaključka došla je Keli Moseman, hemijski istraživač sa Univerziteta Binghamtom u Njujorku, koja je zajedno sa svojim timom analizirala više od 50 različitih vrsta mastila koja se koriste za tetoviranje. Svoju studiju naučnica je objavila u magazinu Analitikal Kemistri, a preneo ju je i Sajens Alert.
„Nadamo se da će proizvođači ovo videti kao priliku da verifikuju svoje proizvode i da će tatu-majstori i njihovi klijenti to videti kao priliku da podstaknu jasnije označavanje proizvoda“, naveo je Džon Svierk, osvrćući se na otkriće naučnog tima.
Mastilo za tetovaže sadrži preko 45 štetnih jedinjenja
Analizom 54 uzorka mastila za tetoviranje 9 američkih proizvođača, naučnici su došli do zapanjujućih rezultata – u čak 45 njih (odnosno 83 posto) nalaze se štetna jedinjenja koja uopšte nisu navedena na etiketama, a koja se sitnim ubodima igle na vrhu mašinice za tetoviranje ubacuju u slojeve kože i prodiru u organizam.
U većini uzorkovanih mastila izolovane su supstance polietilen-glikol, jedinjenje koje dovodi do oštećenja unutrašnjih organa. Među hemikalijama koje ulaze u sastav mastila za tetoviranje našli su se i 2-fenoksietanol, kao i propilen-glikol.
Alergijske reakcije organizma su najmanji problem
Izolovane u mastilu za tetoviranje štetne hemikalije svojom penetracijom u organizam mogu izazvati niz neželjenih efekata. U najboljem slučaju kod ljudi se mogu javiti akutne alergijske reakcije na neki od sastojaka mastila, kao i prateće reakcije organizma poput otoka, svraba i nastanka bolnih, vodenastih plikova.
Međutim, u pojedinim slučajevima odgovor organizma na štetne supstance iz mastila može biti mnogo gori, a kao posledica javiti i ozbiljnija oboljenja. Polietilen-glikol, može izazvati insuficijenciju bubrega, dok se 2-fenoksietanol dovodi u vezu sa disfunkcijom nervnog sistema kod novorođenčadi čiji su se roditelji tetovirali.
Otkud štetne hemikalije u mastilu za tetoviranje
U svojoj studiji naučnici su izneli i pretpostavke o tome zbog čega bi se pomenute hemikalije mogle naći u mastilima koja se koriste za tetovaže. Kako je navedeno, polietilen-glikol se u praksi koristi i kao sredstvo za zgrušavanje, pa se verovatno nalazi u mastilu kako bi ono bilo jednostavnije za nanošenje.
Sa druge strane, 2-fenoksietanol se koristi i kao konzervans, te su naučnici mišljenja da je njegova uloga da zaustavi rast mikroba u mastilu nakon otvaranja bočice. Propilen-glikol, koji se najčešće koristi kao antibiotik prilikom infekcije urinarnog trakta je verovatno tu kako bi se smanjio rizik od kontaminacije.