Finske vlasti, koje istražuju oštećenja podvodnih kablova za prenos struje i podataka u Baltičkom moru, objavile su da su pronašle trag sidra na morskom dnu, očigledno sa zaplenjenog broda povezanog sa Rusijom, koji sumnjiče za te sabotaže.
To otkriće je povećalo zabrinutost povodom sabotaža za koje se sumnjiči takozvana ruska flota tankera u senci – starih, neosiguranih brodova koji prevoze naftu i gas i tako zaobilaze zapadne sankcije Moskvi uvedene zbog njenog rata protiv Ukrajine.
Električni kabl Estlink-2, koji prenosi struju od Finske do Estonije kroz Baltičko more, prestao je da radi 25. decembra pošto je pukao. Kvar nije imao naročit uticaj na usluge koje omogućava.
Prethodno su, u novembru, u Baltičkom moru oštećena dva kabla za prenos podataka, a ranije i gasovod Severni tok, što zapadne zemlje opisuju kao sabotaže.
Finska policija je sinoć saopštila da se trag sidra proteže „desetinama kilometara, ako ne i gotovo 100 kilometara“, navodeći da veruje da je reč o sidru zaplenjenog broda „Igl Es“.
Ne navodeći detalje, policija je saopštila da vlasti imaju pretpostavku o tome šta se dogodilo i kako je nastao trag sidra.
Finske vlasti su u četvrtak zaplenile brod „Igl Es“, koji je plovio pod zastavom pacifičke zemlje Kukova ostrva, ali zvaničnici Finske i Evropske unije (EU) veruju da je deo ruske flote tankera u senci.
Upotreba tih brodova izaziva zabrinutost za životnu sredinu zbog mogućih nesreća, s obzirom na njihovu starost i izuzetost od zapadnog sistema osiguranja.
Posle oštećenja električnog kabla, generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da će zapadna vojna alijansa, kojoj se Finska pridružila prošle godine, pojačati patrole u regionu Baltičkog mora.
Finska, koja sa Rusijom deli granicu od 1.340 kilometara, postala je članica NATO-a 2023. godine, pošto je napustila višedecenijsku politiku neutralnosti zbog ruskog napada na Ukrajinu.