Vodeći svetski politički lideri sastaju se danas na Samitu veštačke inteligencije u Parizu gde se očekuju izazovni diplomatski razgovori i borba tehnoloških giganata za dominaciju u brzo napredujućoj tehnološkoj industriji, javlja agencija AP.
Šefovi država, vodeći državni zvaničnici, generalni direktori kompanija i naučnici iz oko 100 zemalja učestvuju na tom dvodnevnom međunarodnom skupu.
Među učesnicima su potpredsednik SAD Dže Di Vans, u svom prvom inostranom putovanju od preuzimanja dužnosti, i potpredsednik kineske vlade Džang Guoćing.
„Proživljavamo retko viđenu tehnološku i naučnu revoluciju“, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron juče za nacionalnu televiziju Frans 2.
Francuska i Evropa moraju da zgrabe „priliku“ jer će veštačka inteligencija da im omogući da bolje žive, uče, rade i leče se i na njima da stave tu veštačku inteligenciju u službi ljudi, rekao je Makron.
Samit će biti prilika za neke evropske lidere da se prvi put susretnu sa potresednikom SAD Vansom. Četrdesetogodišnji potpredsednik je proveo tek 18 meseci kao mlađi senator savezne države Ohajo kada ga je Donald Tramp izabrao za svog kandidat za potpredsednika u njegovoj predsedničkoj trci.
Vans će u utorak imati radni ručak sa Makronom, a na dnevnom redu su razgovori o Ukrajini i Bliskom istoku.
Kao i predsednik SAD Donald Tramp, Vans je doveo u pitanje američke izdatke za Ukrajinu i pristup izolovanja ruskog predsednika Vladimira Putina. Tramp je obećao da će okončati borbe u roku od šest meseci od preuzimanja dužnosti.
Kasnije ove nedelje Vans će učestvovati na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji gde bi mogao da se sretne sa ukrajinskim predsednikom Volodimiro Zelenskim.
Potpredsednika SAD na put u Evropu prate supruga i njihovo troje dece.

Samit koji okuplja i komopanije Gugl, Majkrosoft i OpenAI, trebalo bi da promoviše napredovanje veštačke inteligencije u sektorima kao što su zdravlje, obrazovanje, životna sredina i kulutra.
Predviđa se lansiranje globalnog javno privatnog partnerstva nazvanog „sadašnji AI“, da podržava velike inicijative koje služe opštem interesu.
Pariski samit je „prvi put da ćemo imati tako široku međunarodnu raspravu na jednom mestu o budućnosti AI“, rekla je Linda Grifin, potrpedsednica za javnu politiku u Mozili, i dodala da vidi to kao trenutak kada se postavljaju norme.
Viši analitičar za geotehnologiju u Eurasia Grupi Nik Reiners rekao da je ovaj samit prilika da se oblikuje upravljanje veštačkom inteligencijom u novom pravcu i odvoji od koncentracije moći u šalici privatnih aktera i umesto toga da se izgradi veštačka inteligencija za javni interes.
Međutim nije jasno da li će SAD podržati takve inicijative.
Francuski organizatori se nadaju da će samit dovesti do najava o većim investicijama u Evropi.
Francuska će objaviti privatne investicije u sektor veštačke inteligencije vredne ukupno 109 miijardi evra tokom narednih godina, rekao je Makron i predstavio to kao „jednako“ Trampovom projektu Strateških AI centara podataka.
Zajednički domaćin samita sa Makronom je indijski premijer Narendra Modi, u nastojanju da se uključe globalni akteri u razvoj veštačke inteligencije i spreči da taj sektor postane poprište borbe između SAD i Kine.
Indijski ministsar spoljnih poslova Vikram Misri naglasio je potrebu ravnopravnog pristupa veštačkoj inteligenciji da bi se sprečila digitalna podela koja već postoji širom sveta.