Italijanska časna sestra Rafaela Petrini imenovana je danas za predsednicu Grada-države Vatikana, čime je u suštini postala guvernerka te teritorije od 44 hektara u Rimu koja je sedište Rimokatoličke crkve.
Petrini je ranije bila generalna sekretarka vatikanske administracije koja, između ostalog, uptravlja muzejima Vatikana koji su glavni izvor prihoda Svete stolice.
Ona dolazi na čelo mesto 1. marta posle penzionisanja kardinala Fernanda Verheza Alzage koji tog dana puni 75 godina.
Papa Franja je ranije najavio unapređenje Rafaele Petrini u okviru napora da postavi žene na mesta odlučivanja u Vatikanu da bi to bio uzor za ostale u Katoličkoj crkvi.
Prošlog meseca Franja je ženu postavio časnu sestru Simonu Brambilu za šeficu Službe Svete stolice, odgovorne za sve verske redove Katoličke crkve.
Mada imenovane na druga mesta u nekim vatikanskim službama, žene nikada ranije nisu stizale na najviša mesta u kuriji Svete stolice ili u državnoj administraciji grada Vatikana.
Katolkinje su se dugo žalile na drugorazredni status u instituciji koja sveštenstvo rezerviše za muškarce. Franja je podržao zabranu da žene postaju sveštenice i time umanjio nade žena da bi mogle biti rukopoložene za đakonice.
Međutim, tokom njegovog papstva došlo je do značajnog povećanja procenta žena koje rade u Vatikanu, uključujući i na rukovodećim pozicijama, sa 19,3 odsto 2013. na 23,4 odsto danas, po statističkim podacima koje prenosi „Vatican News“. Samo u Kuriji procenat žena je 26 odsto.
Kritičari se žale da postavljanje žena za upravnike crkve ne nadoknađuje zabranu njihovog rukopoloženja za sveštenice.
Osim što vodi državnu administraciju grada Vatikana, Petrini je i jedna od tri žene koje su članice Vatikanske kancelarije koja proverava nominacije za biskupe. Kada su imenovane 2022. godine, to je bilo prvi put da su žene imale formalnu ulogu u vatikanskom procesu izbora biskupa.