Direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede (HORES) izjavio je za Danas da je u februaru došlo do smanjenja broja rezervacija u hotelima, posebno u Beogradu, a da posete najviše otkazuju gosti iz Slovenije i Hrvatske.
„Dobili smo podatke od hotela i trenutno radimo analizu informacija, ali oko 20 odsto ima otkazanih rezervacija, ali ne u svim hotelima već u pojedinim, zavisno od lokacije“, naveo je Genov, koji dodaje i da su podaci u decembru i januaru bili „regularni“.
Direktor agencije „Savetnik u turizmu“ Branko Krasojević potvrdio je za Danas da je jedan broj zemalja, naročito u susedstvu, upoznat sa aktuelnom političkom situacijom (studentskim protestima, blokadama saobraćajnica), zbog čega trenutno svojim državljanima ne preporučuje posete Srbiji.
„To nikako nisu zabrane, već preporuke da se ne posećuje Srbija, jer postoje određeni rizici da nešto eskalira“, naveo je Krasojević aludirajući na proteste.
Krasojević smatra da je veliki broj turista otporan na te rizike, a u sadašnjim okolnostima vidi i pozitivne i negativne strane.
„Pozitivno je to što se šalje jedna miroljubiva slika u svet i neki novi entuzijazam, aktivnost mladih i slično. Ali opet se politika umešala u sve. Neki to gledaju na ovaj, neki na onaj način, a najmanje je neutralnih… Ova situacija bi mogla i da privuče ljude koji do sada nisu razmišljali o Srbiji, jer se našla u fokusu pažnje mnogih zemalja. Jako je važna sada ta lična percepcija, ko kako šta doživljava“, smatra on.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Goran Petković dodaje da nije očekivao da će protesti imati bilo kakav uticaj, ali da je „manji uticaj“ ipak zabeležen.
„Ovo je sada uglavnom sezona poslovnih putovanja, koja su neelastična na ovakve događaje i to se donekle i potvrdilo… Smanjene su rezervacije preko onlajn platformi, manje ih nego u istom periodu prošle godine. Međutim, ipak ima manjeg uticaja“, navodi Petković.
On kaže da su mu u razgovori to potvrdili hotelijeri, da manje trpe hoteli u centru Beograda od hotela po obodu grada i unutrašnjosti, a da se to posredno sigurno odnosi i na privatni smeštaj.
Brojni državni zvaničnici već su u prethodnim mesecima, od početka studentskih blokada i protesta, tvrdili kako to utiče na ekonomiju Srbije.
Primera radi, premijer u ostavci Miloš Vučević prošle nedelje je rekao da štrajkovi ne samo da nanose ekonomsku štetu, već i da odvraćaju investitore, a da je Srbija po privrednim parametrima imala „najlošiji januar, u ne znam koliko poslednjih godina“.