Znate li koja je najhladnija prestonica na svetu? Ili, koja je najviša? Šta povezuje Uzbekistan i Lihtenštajn? A koji je najduži autoput na svetu? Na neka od ovih pitanja čak ni vrsni poznavaoci geografije ne znaju tačan odgovor
Od ekstremnih vremenskih uslova, preko geografskih fenomena, do inženjerskih poduhvata koji menjaju tok istorije – naša planeta krije mnoštvo tajni. Neke od njih će vas možda čak naterati da na geografiju pogledate iz potpuno drugačije perspektive.
Ulan-Bator je najhladnija prestonica na svetu

Na pitanje koja je najhladnija prestonica na svetu većina ljudi bi verovatno odgovorila pogrešno, pretpostavljajući da je reč o glavnom gradu neke skandinavske zemlje. Međutim, po podacima kojima raspolažu meteorolozi, najhladnija prestonica na svetu je Ulan-Bator. Prosečna godišnja temperatura u glavnom gradu Mongolije iznosi -1 stepen Celzijusa, dok se zimi temperatura spušta i do 40. podeljka ispod nule!
Nijagarini vodopadi su jedno vreme bili isušeni
Krajem 60-ih godina prošlog veka u Nijagarinim vodopadima nije bilo vode – oni su veštački isušeni kako bi se sprovela detaljna istraživanja njihove geološke strukture i prevenirala obrušavanja stena. Za kreiranje veštačke brane koja bi prekinula dotok vode na Nijagarine vodopade utrošeno je 28 hiljada tona kamenja, koje je dostavljeno uz pomoć 1.200 šlepera. Pošto su istraživanja završena, vodopad je ponovo pušten u rad.

Na granici između Avganistana i Kine postoji „portal u budućnost“
Na granici između Avganistana i Kine, na nadmorskoj visini od skoro 5.000 metara nalazi se planinski prevoj Južni Vahdžirdavan, jedinstveno mesto na planeti koje je poput „portala u budućnost“. Samo jedan korak levo ili desno čini vremensku razliku od čak 3 i po sata. Ovo je najveća vremenska razlika između dve tačke koje skoro da se dodiruju: jedna je u Avganistanu, gde je vremenska zona (UTC+4:30), a druga u Kini, gde je zona (UTC+(:00).
La Paz je prestonica na najvišoj nadmorskoj visini

Defakto glavni grad Bolivije (odnosno grad u kome se nalazi sedište vlade), La Paz smešten je na nadmorskoj visini od čak 3.658 metara, u grotlu davno ugašenog vulkana. Zbog visine na kojoj se nalazi, ovaj grad ima neobičnu suptropsku planinsku klimu: leta su izuzetno kišovita i topla, a zime poprilično hladne, ali dosta suve. U La Pazu živi oko 800.000 stanovnika, a grad je važan politički, administrativni, ekonomski i sportski centar Bolivije.
Najduži autoput na svetu je Panamerički autoput
Sa dužinom od oko 48.000 kilometara Panamerički autoput suvereno dominira na spisku najdužih autoputeva na svetu. Ova trasa prolazi kroz čak 16 država Severne i Južne Amerike, uključujući i SAD, Meksiko, Gvatemalu, Kostariku, Panamu, Venecuelu, Kolumciju, Peru, Čile i Argentinu. Jedino mesto na kome se autoput prekida jeste Darijenski prekid dug 87 kilometara – lokalno stanovništvo ne dozvoaljava izgradnju autoputa iz ekoloških pobuda.

Uzbekistan i Lihtenštajn imaju jednu zajedničku osobinu
Iako na prvi pogled može delovati da Uzbekistan i Lihtenštajn nemaju ama baš ništa zajedničko, geografija kaže suprotno – imaju jednu jedinstvenu osobinu. Ni jedna, a ni druga država nemaju direktan izlaz na okean, a nemaju ga ni zemlje sa kojima se one graniče, što ih čini veoma posebnim. Sve ostalo – kultura, jezik, istorija dveju zemalja ne mogu se čak ni uporediti, ali ih ova specifičnost na neki način povezuje.