Sud u Južnoj Koreji naložio je danas da smenjeni predsednik Jun Suk Jul bude pušten iz zatvora, što bi mu omogućilo da mu se sudi po optužbi za pobunu.
Centralni okružni sud u Seulu rekao je da je prihvatio Junov zahtev da bude pušten iz zatvora jer je istekao zakonski period njegovog formalnog hapšenja pre nego što je optužen za navodnu pobunu.
Sud je takođe naveo potrebu da se reše pitanja o legalnosti istrage. Junovi advokati optužili su istražnu agenciju koja ga je pritvorila pre formalnog hapšenja za nedostatak zakonskih ovlašćenja za ispitivanje optužbi za pobunu.
Istražitelji tvrde da je dekret o vanrednom stanju predstavljao pobunu. Ako bude osuđen za to delo, suočiće se sa smrtnom kaznom ili doživotnim zatvorom.
Junova odbrana pozdravila je odluku suda i pozvala tužioce da ga odmah puste na slobodu. Predsednička kancelarija je takođe pozdravila odluku suda, rekavši da se nada da će se Jun brzo vratiti na posao.
Međutim, zakon Južne Koreje dozvoljava tužiocima da privremeno zadrže osumnjičenog dok oni podnose žalbu. Glavna opoziciona Demokratska partija, koja je predvodila Junov opoziv 14. decembra, pozvala je tužioce da odmah ulože žalbu na presudu suda.
Saslušanja u odvojenom suđenju za opoziv u Ustavnom sudu završena su krajem februara, a očekuje se da će taj sud uskoro doneti odluku o tome da li da ga formalno smeni sa funkcije ili da ga vrati na funkciju.
Junova uredba o vanrednom stanju, koja je uključivala slanje trupa i policijskih snaga u Narodnu skupštinu je trajala samo šest sati, nakon što je dovoljan broj poslanika uspeo da uđe u skupštinsku salu i jednoglasno izglasao njegovo poništavanje.
Ako Ustavni sud potvrdi Junov opoziv, on će biti zvanično zbačen sa funkcije i biće održani nacionalni izbori za izbor njegovog naslednika u roku od dva meseca.
Masovni protesti protivnika i pristalica Juna održani su u Seulu i drugim velikim južnokorejskim gradovima. Šta god da Ustavni sud odluči, stručnjaci kažu da će to verovatno dodatno polarizovati društvo.
Jun je prvi južnokorejski predsednik koji je uhapšen dok je bio na funkciji. Južnokorejski zakon daje predsedniku imunitet od većine krivičnih gonjenja, ali ne i za teške optužbe kao što su pobuna ili izdaja.