Vlada Srbije posle duže pauze objavila je na svom sajtu još jedan set dokumenata o projektu rekonstrukcije pruge od Novog Sada do Mađarske. To je učinjeno kao odgovor na izveštaj Ekspertske grupe Univerziteta u Beogradu za praćenje realizacije zahteva studenata.
Kako piše Forbes Srbija, među novom objavljenom dokumentacijom su, između ostalih, mesečni i nedeljni izveštaji stručnog nadzora. Ono što je primetno jeste da, osim kroz slike stanice u Novom Sadu, ovi dokumenti ne konstatuju nesreću od 1. novembra.
S druge strane, pokazuju da se radovi na projektu približavaju kraju. Poslednji nedeljni izveštaj, za period 17-23. februar, otkriva da je izvedeno 96,79 odsto radova.
Kako je od ranije poznato, početni ugovor vredan 1,16 milijardi dolara uvećan je sa dodatna tri aneksa na 1,25 milijardi (1.249.760.664 dolara). Od tog iznosa, kineski konzorcijum naplatio je 1,2 milijarde (1.209.683.529 dolara). Tako je preostalo da se izvedu radovi vredni 40 miliona.
Izveštaj pokazuje da je reč o iznosu po poslednjoj ispostavljenoj privremenoj situaciji, overenoj 27. januara, a za radove izvedene do 30. novembra.
Šta se dešava u Novom Sadu
Prema ovom poslednjem izveštaju s početka druge polovine februara, na stanici u Novom Sadu u delu peronskih nadstrešnica rađeno je „mestimično bojenje konstrukcije perona na mestima pojave korozije“. Više radova bilo je na drugim objektima na ovom delu pruge.
Primera radi, navodi se postavljanje behatona kod TPS objekta u Novom Sadu.
Konstatuje se i šta je preostalo od radova na termotehničkim instalacijama (primopredaja dela toplotne stanice) dok se navodi i da su, između ostalog, završeni radovi na ugradnji lifta u krilu A i izvedeni montažno-instalaterski radovi za lift u pothodniku u novosadskoj železničkoj stanici.
Takođe se pominju i završeni radovi na telekomunikacionim stubovima gde je preostalo da se popravi antikorozivna zaštita. Završeno je i podizanje i montaža stubova reflektora kod stanice.
U delu posvećenom bezbednosti i zdravlju na radu, u izveštaj je stavljena slika stanične zgrade, nakon pada nadstrešnice. Međutim, ništa se ne govori o ovom događaju. Slike su date i u delu o zaštiti životne sredine gde je prikazan rasuti otpad različitog porekla na stanici, kao i nepropisno deponovani viškovi betona na gradilištu u Novom Sadu.
Ranije završeni radovi
Takođe, u Novom Sadu su u februaru održavani i sastanci, ali se iz njihovog naziva ne može razaznati da li se na njima govorilo o stanici.
I u izveštaju nedelju dana ranije, opisani su praktično isti radovi, dok je data slika stanične zgrade s boka na kojoj se vidi ograda i traka postavljena nakon zatvaranja gradilišta, kao i stubovi koji podupiru terasu koja se nalazi pored nadstrešnice. Slično važi i za izveštaj iz prve nedelje februara.
Međutim, i kada se otvori izveštaj iz nedelje u kojoj je pala nadstrešnica (28.10-3.11.), može da se nađe većina ovih radova što ukazuje da se oko stanice nije mnogo radilo nakon tragedije, odnosno na parcelama oko stanične zgrade.
To pokazuje i podatak iz istog izveštaja da je završeno 95,38% radova. Od tog do poslednjeg dostupnog izveštaja naplaćeno je samo 10 miliona dolara.
Mesečni izveštaji
Poslednji dostupan mesečni izveštaj o radovima je za januar.
U njemu se daje opis da je „završeno 98 odsto unutrašnjih i spoljašnjih radova na rekonstrukciji postojeće stanične zgrade u stanici Novi Sad“.
Izveštaj otkriva da je u tom mesecu na gradilištima duž pruge bilo 219 radnika. Od toga su 152 Kinezi i 67 domaći kadar.
Konstatuje se da se izvođač suočavao sa problemima arheologije, eksproprijacije, izmeštanja podzemnih vodova i cevi.
Kada je reč o stanici u Novom Sadu data je samo jedna slika. Uz opis „otklanjanje nedostataka na peronima u stanici Novi Sad“. Na slici se vide četiri radnika koji popravljaju behaton kocke na peronu.
I u decembarskom izveštaju se konstatuje završetak 98 odsto radova na staničnoj zgradi u Novom Sadu. Primetan je i znatno veći broj angažovanih radnika na rekonstrukciji pruge – 629.
Procenat završenih radova je bio isti i u novembru, dok je broj radnika bio još veći – 862.
Ni mesečni novembarski izveštaj, kao ni dva posle njega, ne konstatuju nesreću sa obrušavanjem nadstrešnice.
Šta je još objavljeno
Vlada Srbije objavila je 13 foldera s dokumentacijom. U njihovom nazivu vidi se na koje strane izveštaja Ekspertske grupe se referišu.
Tako je, osim mesečnih i nedeljnih izveštaja stručnog nadzora, u jednom od foldera objavljena izjava da u projektu izvedenog objekta nije bilo odstupanja od projekta za izvođenje. Po svemu sudeći, reč je o izjavi potrebnoj za tehnički pregled instalacija u stanici Novi Sad.
Veliki folder donosi i obračunske listove u kojima nadzor procenjuje i odobrava obim izvedenih radova. Tu su i nacrt Idejnog projekta i polazne osnove Idejnog rešenja rekonstrukcije pruge.
Jedan od foldera donosi uslove za projektovanje i priključenje. Takođe, objavljen je dinamički plan radova tokom realizacije celokupnog projekta, a na čije neobjavljivanje je ukazivala i Anketna komisija.
Niz foldera sadrži samo word dokumente. U njima Ministarstvo građevinarstva objašnjava zašto neki traženi dokument nije objavljen ili ne može da bude objavljen.