Grupa roditelja koja podržava nastavnike u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ u Novom Sadu koji su obustavili rad do ispunjenja studentskih zahteva objavila je danas imena osoba koje, kako tvrde, pokušavaju da „sabotiraju“ obustavu nastave.
U saopštenju su naveli da su među njima i visoki funkcioneri Srpske napredne stranke (SNS).
„Brinu li pojedini roditelji zbog gradiva ili zbog lagodnih pozicija? Dok se mi borimo za društvo u kojem će obrazovanje i znanje biti cenjeni, a ne poniženi – jasno je da pojedini roditelji, koji trenutno predvode orkestriranu kampanju protiv naših prosvetara, to ne rade iz brige za decu, već iz ličnih interesa“, naveli su roditelji u saopštenju.
Oni su naveli da je među tim „saboterima“ i Dane Basta, pokrajinski sekretar za sport i omladinu, o kojem su mediji ranije pisali da je zloupotrebljavao službeni položaj.
Naveli su da je u „organizovanoj grupi“ koja na razne načine pokušava da sabotira obustavu nastave koju je „legitimno i većinski“ izglasao nastavni kadar, a podržala većina roditelja, nalazi i funkcioner SNS-a Marko Tančik iz Javnog komunalnog preduzeća „Tržnica“.
Naveli su i imena još nekoliko roditelja za koje su rekli da su „bliski vladajućim strukturama“, poput funkcionera SNS-a Miše Gvoića, koji je „provocirao građane na raskrsnici“ dok su odavali poštu poginulima ispod nadstrešnice.
Među njima je i Slaven Manović, direktor Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad, zatim državni sekretar u Ministarstvu za rad Đorđe Todorov iz Centra za društvenu stabilnost, kao i supruge direktora gradskih javnih preduzeća i visokih funkcionera SNS-a
Tu su, kako su naveli, i pojedini muzičari koji su imali koristi od režima.
„Nama je jasno, a voleli bismo da to bude i drugim roditeljima – ovu kampanju protiv nastavnika u obustavi ne vode nikakvi ‘roditelji zabrinuti za sudbinu mališana’, već režimski poslušnici koji se bore da zadrže priliv novca koji im je omogućen. Nema tu govora o ‘dečici i propuštenom gradivu’ – njihova jedina agenda je politička, a interes isključivo lični“, poručili su roditelji.
Dodali su da oni štite svoje pozicije i korist koju stiču lojalnošću vladajućoj stranci.
„Znamo i mi, a znate i vi, koji su razlozi zbog kojih ovo radite. Ružno je da se krijete iza svoje dece“, naveli su roditelji.
Prema njihovim rečima, kada se već govori o propuštenom gradivu, treba podsetiti i na tragične posledice „trulog i neuređenog sistema“, jer je u padu nadstrešnice poginulo i nekoliko dece i mladih.
„I oni su bili đaci i studenti, ali oni nikada više neće moći da nadoknade gradivo. Da se tako nešto nikada više ne bi ponovilo, mi podržavamo potpunu obustavu nastave do ispunjenja zahteva nastavnika“, poručili su roditelji.
Pozvali su i roditelje iz drugih škola da podele svoja saznanja i na ovaj način raskrinkaju slične dirigovane kampanje protiv nastavnika u svojim školama.
„Bez straha, jer zajedno smo jači!“, naveli su roditelji.