Nastavno-naučnog veća Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu je u zaključcima sa svog današnjeg sastanka pozvalo „sve društvene aktere da se uzdrže od govora mržnje i produkovanja, odnosno podsticanja nasilja u javnom prostoru, kao i da pomognu u ispunjavanju opravdanih zahteva studenata koji se bore za bolje društvo“.
Veće je najavilo da će Fakultet „iskoristiti sve pravne mogućnosti“ za zaštitu integriteta, bezbednosti i ugleda svih zaposlenih na Fakultetu.
„Pozivamo donosioce odluka da povuku protivzakonito donetu Uredbu o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, kojom se preko noći menjaju suštinski važna pravila u vezi sa radom visokoškolskih ustanova“, piše u saoopštenju.
Obrazloženo je da se tim „izmenama omalovažava naučnoistraživački rad na univerzitetu i narušava ravnoteža između nastavnih i naučnoistraživačkih aktivnosti, kao i ugled Republike Srbije u međunarodnoj naučnoistraživačkoj zajednici“.
„Svesni činjenice da Univerzitet u Beogradu, fakulteti i instituti u njegovom sastavu predstavljaju institucije koje uživaju veliki ugled među građanima Srbije, kao i uloge univerzitetske zajednice u našem društvu, apelujemo da se otvori prostor za konstruktivan dijalog u akademskoj i široj društvenoj javnosti o mogućim modalitetima izlaska iz postojeće krize, koja preti da trajno uruši visoko obrazovanje u Srbiji, građeno naporima generacija u više od dva veka“, navelo je Veće.
Veće kaže da „u odsustvu racionalnog i konstruktivnog odnosa nosilaca vlasti prema rešavanju dubokih društvenih problema, smatramo da studentski napori i aktivnosti treba da imaju kontinuitet do punog ispunjenja njihovih zahteva, a da univerzitet mora da traži rešenja koja će istovremeno obezbediti stabilnost rada i održivost kako naučnoistraživačke, tako i nastavne aktivnosti“.
U saoopštenju se ukazuje da je „u istoriji naše zemlje školska godina izgubljena samo tokom Drugog svetskog rata“, a da toga nije bilo ni „u veoma teškim vremenima, tokom agresije na našu zemlju 1999. godine, kao ni tokom pandemije Kovid-19, 2020-2022. godine“.
Gubitak školske godine bi doveo do brojnih, izrazito negativnih posledica po tekuće studente, generacije srednjoškolaca – budućih studenata, zaposlene na univerzitetima, kao i po društvo u celini, upozorilo je Veće.
„Ma koliko nam se činilo da su trenutni kontekst i okolnosti u kojima se nalazimo kompleksne i višeslojne, uvereni smo da zajedno možemo doći do zadovoljavajućeg rešenja u kome će se školska 2024/25. godina u celosti realizovati, uz uvažavanje nastojanja studenata da nastave aktivan rad na ispunjenju svojih zahteva“, piše u saopštenju.
Veće je podsetilo da se funkcionisanje visokog obrazovanja tiče tri grupe aktera – studenata, univerziteta i države i, „imajući u vidu veličinu i hitnost problema, pozvalo na inkluzivan i otvoren dijalog o modalitetima izlaska iz krize u kojem se nalazi visoko obrazovanje u Srbiji“.
Plenum studenata Ekonmskog fakulteta je saopštenjem na Instagranu pozdravio ove zaključke Nastavno-naučnog veća, a njegove članove Naučno-nastavnog veća su dočekali aplauzom po završetku sednice.
„Vi uz nas, mi uz vas, ujedinjeni do ispunjenja zahteva!“, poručili su studenti.