Četvroro hrvatskih državljana proterano je iz Srbije u protekla dva dana, a u poslednja tri meseca takvih slučajeva bilo je 15, izjavio je juče ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević.
„Ta učestalost je nešto što izaziva zabrinutost. Ja ne bih ulazio u spekulacije koji su motivi iza toga. Ne bih da povredim ono čime se Republika Hrvatska rukovodila sve vreme ovih osetljivih društvenih i političkih događanja u Srbiji – a to je pokazivanje s naše strane izuzetne suzdržanosti. Ništa sa hrvatske službene strane nije prekršilo elementarno pravilo međunarodnih odnosa tog nemešanja u unutrašnje poslove drugih država. Mi kao država nismo dali nikakvog povoda“, rekao je Biščević za N1.
On je za dodao da je rešenje o proterivanju zbog bezbednosne opasnosti uručeno čak i službenom predstavniku Privredne komore Hrvatske u Beogradu, koji je 11 godina živeo i radio na tom poslu.
Ambasador je istakao da se radi isključivo o hrvatskim državljanima, te da nisu primetili da su se brojni građani drugih zemalja suočavali sa istim problemom.
Podsetio je da je Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske upozorilo svoje građane da ako idu u Srbiju budu krajnje oprezni i suzdrže se od bilo kakvog učestvovanja u javnim manifestacijama, davanja izjava, isticanja parola.
Amabasador je dodao da u obrazloženju svakog rešenja o proterivanju samo piše da predstavljaju „bezbednosna opasnost“, i da su na snazi godinu dana.
„Ono što mene malo zbunjuje, kako će neko nakon godinu dana proceniti da ta žena ili predstavnik naše privredne komore više nisu bezbednosna opasnost? Tako da, to je malo zbunjujuće“, kazao je.
Cela ova situacija, dodao je on, jeste stvaranje „loše klime i osećaja“ kod građana Hrvatske, te da izaziva i određenu vrstu straha kod državljana Hrvatske koji ovde žive.
Ne postoji, naveo je, način da se na pomenuta rešenja uloži žalba.
„Postoji samo ono što mi upravo sada pripremamo – jednu diplomatsku notu kojom ćemo zatražiti i obrazloženje i objašnjenja od srpskih institucija, s obzirom na učestalost, i s obzirom da se jasno uočava da su ciljani državljani Republike Hrvatske“, rekao je on.
Na komentar novinarke da je svim proteranim ljudima zajedničko da su na neki način podržavali proteste u Srbiji, rekao je da im niko ne može zabraniti šta će pisati na društvenim mrežama, jer je reč o demokratskom društvu, a ne Severnoj Koreji.
„Drugo, smatramo da svaki građanin ima pravo izneti svoje mišljenje o stanju u Iraku ili o Trampu. Sasvim sam siguran da ima 5.000 komentara na politiku predsednika Trampa, ali nijedan hrvatski državljanin nije proteran iz Amerike zbog toga“, istakao je.