Upotreba bojlera često dovodi do visokih računa za struju, jer spada među najveće potrošače energije u domu, ali stručnjaci ističu da postoji nekoliko jednostavnih koraka kojima možete značajno smanjiti potrošnju električne energije i uštedeti na troškovima.
Jedan od najjednostavnijih načina za uštedu jeste podešavanje temperature bojlera. Većina grejača vode omogućava regulisanje temperature, a stručnjaci preporučuju da je podesite na optimalnih 50 do 60 stepeni Celzijusa (na starijim bojlerima koji imaju oznaku od 1 do 6, to znači da ga treba zagrejati na 2 ili 3). Tako ćete izbeći nepotrebno pregrevanje vode, što znači manju potrošnju energije i niže troškove, piše nova.rs.
Važan korak ka uštedi je i isključivanje bojlera kada vam nije potreban. Ako ste duže odsutni ili tokom noći ne koristite toplu vodu, isključite uređaj. Tako sprečavate nepotrebno trošenje struje i dodatno smanjujete potrošnju električne energije.
Redovno održavanje bojlera ključno je za njegovu efikasnost. Pravovremenim proverama stanja uređaja i uklanjanjem kamenca poboljšava se njegovo funkcionisanje i smanjuje potrošnja energije. Osim toga, dodatna izolacija bojlera može pomoći u uštedi jer sprečava gubitak toplote i umanjuje potrebu za stalnim zagrevanjem vode – što je naročito važno kod starijih modela sa slabijom termoizolacijom.
Veoma efikasan način za štednju je i korišćenje tajmera. On omogućava da bojler radi samo u određenim periodima dana, kada vam je topla voda zaista potrebna. Tako izbegavate nepotrebno grejanje vode tokom celog dana i dodatno smanjujete troškove struje.
Primenom ovih jednostavnih trikova možete značajno smanjiti potrošnju električne energije i uštedeti na mesečnim računima – a da se ne odreknete komfora koji donosi topla voda.