Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski pozvao je juče na državno i nacionalno jedinstvo.
„Da bismo napravili kvantne skokove, potrebno je da izgradimo državno i nacionalno jedinstvo. Davanje ruke i ključni dogovor o najvažnijim pitanjima za otadžbinu. Ne tražim jedinstvo po svakom pitanju, već po najvažnijim pitanjima. Jedinstvo ne znači biti isti, već biti zajedno u našim razlikama“, rekao je Mickoski.
On je to rekao na svečanoj akademiji, koja je održana povodom „Dana svetih Ćirila i Metodija“ u Sabornoj crkvi „Sveta Sofija“ u Ohridu.
„Mi smo narod koji je mnogo puta bio potcenjen, ali nikada pokoren. Narod koji hoda uspravno. Ujedinjeni, ne samo da ćemo opstati, već ćemo samo pobeđivati“, rekao je premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski.
Istakao je da su su njegovi napori kao čoveka koja ima odgovornost da vodi vladu da reši što više problema zajedno sa ljudima koji su njegovi saradnici, ali i da postigne jedinstvo važno za zemlju.
„Moja poruka je da mobilišemo svaki kreativni potencijal u službi naše zajedničke budućnosti, da delujemo mudro i sa velikom energijom za promene. Da prepoznamo važnost zamaha, da postignemo dogovor i konsenzus za budućnost zemlje“, rekao je Mickoski.
Premijer Severne Makedonije je istakao da „nikada neće podleći pritiscima, niti će praviti pakt sa kriminalom i onima koji nameravaju da osiromaše državu ili da prave paktove na štetu identiteta građana Makedonije“.
Mickoski se u svom govoru, kako je rekao, osvrnuo na dve teme koje su suštinske za postojanje zemlje: „spoljni napadi, blokade i poricanja“ i „unutrašnja previranja i državne prepreke koje se prave pred očiglednim pritiscima spolja“.
„Prva su spoljni napadi, blokade i poricanja sa kojima se kao zemlja suočavamo već 30 godina. Oni imaju za cilj da nagrizu temelje našeg postojanja. Naše zastave, naroda, himne, jezika, kulture. Moramo biti svesni da naše postojanje na ovim prostorima ne čini mnoge srećnim“, rekoa je premijer Severne Makedonije.
Druga tema na koju, kako je rekao, želi da se osvrne je „upravo naša unutrašnja previranja, unutrašnje državne prepreke koje pravimo pred očiglednim spoljnim pritiscima“.
„Zamislite poziciju kada budemo ujedinjeni, jednoglasni po najvažnijim pitanjima, nešto što se zapravo nije dogodilo više od 30 godina… Zamislite gde bismo sada bili da smo pre više od 30 godina sklopili čvrste paktove sa našim strateškim partnerima, zapadnim saveznicima, da se tada i svih godina od tada nismo delili, nismo svađali oko strateških ciljeva i da smo sklopili prijateljstva od kojih bi svi građani imali koristi. Ne idite daleko, pogledajte nekoliko u našem komšiluku koji su imali takav pristup, otišli su dalje i bili su jači, jer su iskoristili i iskoristili istorijske prilike“, rekao je Mickoski.