Nadzorno telo Pentagona ispituje da li je od nekog od pomoćnika ministra odbrane Pita Hegseta zatraženo da obriše poruke na Signalu koje su možda delile osetljive vojne informacije sa medijima, rekle su dve osobe upoznate sa istragom i dokumentima.
Zahtev se fokusira na to kako su informacije o vazdušnim napadima na Hute u Jemenu 15. marta deljene putem aplikacije za razmenu poruka. Hegset bi trebalo da svedoči pred Kongresom sledeće nedelje.
Pored toga što će utvrđivati da li je od nekoga zatraženo da obriše poruke na Signalu, generalni inspektor takođe će ispitati neke bivše i sadašnje zaposlene koji su bili sa Hegsetom na dan udara, ko je objavio informacije i ko je imao pristup njegovom telefonu.
Hegset će se suočiti sa pitanjima ne samo o rukovanju osetljivim informacijama, već i o previranjima u Pentagonu nakon odlaska nekoliko visokih pomoćnika i interne istrage o curenju informacija.
Hegset se već suočio sa pitanjima zbog neobezbeđene internet linije u svojoj kancelariji koja je zaobišla bezbednosne protokole Pentagona i otkrića da je delio detalje o vojnim napadima u više Signal ćaskanja.
U jednom od razgovora su bili njegova supruga i brat, dok su u drugom bili najviši zvaničnici nacionalne bezbednosti predsednika Donalda Trampa i slučajno glavni urednik lista Atlantik Džefri Goldberg.
Demokratski poslanici i mali broj republikanaca rekli su da su informacije koje je Hegset objavio na četovima Signala pre nego što su vojni avioni stigli do svojih ciljeva mogle da ugroze živote tih pilota i da bi za sve nižerangirane pripadnike vojske to dovelo do njihovog otpuštanja.
Hegset je rekao da nijedna informacija nije bila poverljiva. Više sadašnjih i bivših vojnih zvaničnika je reklo da nema šanse da bi bilo u redu da se dele na neobezbeđenom uređaju objavljuju tako specifični detalji, posebno pre nego što je došlo do napada.
Tramp je saopštio da Hegset i dalje ima njegovu podršku, rekavši tokom govora povodom Dana sećanja na Nacionalnom groblju Arlington u Virdžiniji da je ministar odbrane „mnogo toga prošao“, ali da „se zaista dobro snalazi“.
Signal je javno dostupna aplikacija koja pruža šifrovanu komunikaciju, ali može biti hakovana i nije odobrena za prenošenje poverljivih informacija. Ministarstvo odbrane je 14. marta, dan pre napada na Hute, upozorilo osoblje na slabosti aplikacije.