Nijedna vlast nije jača od naroda, ako narod zna šta hoće, poručio je Dušan Petrović sa Kosova i Metohije na današnjem skupu „Sve se vidi na Vidovdan“ u Kraljevu.
On je rekao da bi mnogo voleo da je na Vidovdan moga da studente i druge građane dočeka na Gazimestanu, koji je nedaleko od njegovog sela.
Rekao je da su Srbi sa Kosova i Metohije danas došli u Kraljevo jer osećaju da se stvari u Srbiji ne dešavaju onako kako treba.
„Osećamo da pravde nema, da sistem ne funkcioniše. Da je država u rukama kriminalnih struktura, da se afere ređaju jedna za drugom, da kriminalci vode državu. I zato pumpaj!“, rekao je on.
On se osvrnuo na prošlogodišnji govor profesora Mila Lompara na vidovdanskom skupu na Slaviji, koji je govorio o unutrašnjoj i o spoljašnjoj slobodi.
„Unutrašnja sloboda podrazumeva poštovanje Ustava jedne države, a u Ustavu Republike Srbije nedvosmisleno piše da je Kosovo i Metohija sastavni i neotuđivi deo Republike Srbije. Međutim, to u stvarnosti ne izgleda baš tako. Živim i radim na Kosovu i Metohiji, tako da to najbolje i osećam. Problemi sa kojima se srpski narod na Kosovu i Metohiji danas susreće su problemi koji nam dolaze podjednako, kako iz Prištine, tako i iz Beograda, i sve više verujemo da su im potezi sinhronizovani, a cilj isti – što manje Srba, to manje problema“, kazao je on.
Nijedna država nije jača od svog naroda, ako narod zna šta hoće, dodao je.
„A mi znamno šta hoćemo – državu u kojoj se znanje ceni više od veze. Sistem iz kog mladi na odlaze. Hoćemo pravdu koja je ista za sve. I istinu, koliko god da je teška“, naveo je on.
Na Kosovu i Metohiji danas gotovo nijedna srpska institucija ne funkcioniše, naveo je.
„Sve srpske institucije su ili integrisane u takozvane ‘kosovske’, ili su nestale. Nakon svih tih nakaradnih sporazuma koje je ova vlada potpisala u Briselu, Vašingtonsko-nemačko-francuski plan, Ohridski sporazum, sve institucije srpske države na Kosovu su nestale. Ostali su samo prosveta i zdravstvo, i za te dve institucije se u skorije vreme priprema integracioni sistem u takozvane ‘kosovske prosvetne i kosovske zdravstvene mreže'“, naveo je.
Sama integracija na terenu znači nestanak srpskog življa sa tog prostora, ocenio je.
„Pa zar to nije kršenje Ustava Republike Srbije? Zar to nije veleizdajnički čin ovog režima? Živimo je jedan tihi egzodus Srba sa Kosova i Metohije u režiji Kurtija. A sa druge strane, Beograd ćuti i ne preduzima ništa“, naveo je on.
Rekao je da se nada da će „sa odlaskom Vučića i ove nakaradne vlasti, i Srbima na KiM svanuti“.
„Prvi i osnovni cilj svake vlasti mora biti opstanak i povratak Srba na Kosovo i Metohiju. Moram da pitam – ko ako ne mi, kad ako ne sad? Na Vidovdan se ne bira lak put. Na Vidovdan se bira sipravan put. Živela Srbija, studenti pobeđuju“, zaključio je on.