Stabla drveća i rastinja koja su se nalazila iza „Kamenog grada“ na Adi Ciganliji su posečena pre nekoliko dana, piše Nova ekonomija i podseća da će na tom mestu, prema planu, biti postavljen panoramski balon.
Prema rečima građana koji su Novoj ekonomiji preneli informaciju o posečenim stablima i rastinju, na tom mestu nalazilo se više žbunova i mladog drveća, prostor je ograđen, a u blizini se nalazi i tabla sa informacijama o tome šta će se nalaziti na tom mestu.
Kako je pre deset dana objavljeno na sajtu Javnog preduzeća „Ada Ciganlija“, Opština Čukarica je izdala Rešenje o odobrenju radova za postavljanje panoramskog balona na tom mestu, podseća ovaj portal.
„Ovim projektom se Beograd pridružuje brojnim evropskim i svetskim metropolama u kojima panoramski baloni predstavljaju značajnu turističku atrakciju i svake godine privlače milione posetilaca“, rekao je Robert Đukić, direktor JP Ada Ciganlija.
Balon finansira Beograd na vodi
Projekat postavljanja balona, prema njegovim rečima, finansira kompanija Beograd na vodi, pa ova investicija neće koštati Beograđane „ni dinar“. Balon proizvodi francuska kompanija Aerophile, koja je izradila i panoramski balon u Parizu.
Posebna pažnja posvećena zaštiti ptica
Đukić je naglasio da projekat podrazumeva i produženje postojećih drvoreda, kao i formiranje novih linija visokog zelenila, dok je posebna pažnja posvećena zaštiti ptica, uključujući malog vranca, čija jata tokom zime preleću Adu Ciganliju.
„Naš glavni prioritet je očuvanje biodiverziteta i prirodnih bogatstava Ade Ciganlije. Zato balon neće raditi u periodima za koje je utvrđeno da ih ptice koriste za prelet. U čitavom projektu tesno sarađujemo sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije, koji je izdao saglasnost za postavljanje panoramskog balona na Adi Ciganliji”, istakao je Đukić.
Dodao je i da ovaj projekat ima poseban značaj u godini uoči EXPO izložbe kada se očekuje veliki broj gostiju iz celog sveta.