Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) zatražio je danas da se stavi van snage novi Pravilnik o ocenjivanju u osnovnoj školi u delu koji predviđa da je za podnošenje prijave protiv nastavnika potrebna saglasnost više od polovine roditelja jednog odeljenja.
“Takav pravilnik destimuliše roditelje da eventualne probleme rešavaju putem komunikacije s nastavnicima i upućuje ih na pravljenje grupe za pritisak na nastavno osoblje. U praksi to znači mogućnost organizovane hajke na pojedine nastavnike, dok će individualni problemi učenika ostati nerešeni”, stoji u saopštenju.
Dodaje se da objektivno postojanje i veličinu problema u nastavnom procesu ne određuje broj nezadovoljnih roditelja, te da to ne može biti ni kriterijum za pokretanje postupka utvrđivanja eventualne odgovornosti nastavnika.
“Svakom problemu i svakoj primedbi se mora pristupiti s jednakom pažnjom, u postupcima koji ne zahtevaju kvalifikovanu većinu da bi bili pokrenuti”, naveo je NSPRS.
Potpredsednik NSPRS Nikola Ćurčin ocenio je da je novi pravilnik “još jedna greška u nizu Ministarstva prosvete”, navodi se u saopštenju.
Dodao je da država ne može da obezbedi pristojno plaćanje ljudi u prosveti, ne može učenicima da obezbedi dobre profesore, ali može da podstiče hajke i tako skida sa sebe odgovornost za bilo koji problem u školama.
Prema njegovim rečima, takozvani reprezentativni sindikati iskorišćeni su da daju legitimitet tom rešenju, “a morali su ranije da reaguju i da ne dozvole da se ovo desi”.