Maskova Kompanija „Neuralink“ je u januaru ugradila implant u mozak svog prvog ljudskog pacijenta, nakon što je prethodno testiran na majmunima. Moždani implant kompanije, nazvan „Telepatija“, osmišljen je da bi ljudima omogućio da svojim mislima upravljaju pametnim telefonom i drugim tehnološkim uređajima. U „Neuralinku“ sada nastoje da postignu da pacijent mišem napravi što više klikova, ali bez pomeranja tela.
Implantat čine 1024 elektrode, koje robot spaja s mozgom pomoću igle koje rade „nalik šivaćoj mašini“. Mask je ranije rekao da ova procedura traje samo 30 minuta, ne zahteva opštu anesteziju, a na kraju bi pacijent mogao i da se vrati kući istog dana.
„Neuralink“ je za kliničko ispitivanje tražio pacijente s tetraplegijom, to jest paralizom u nogama i rukama. Kada ljudi počnu da se kreću, određeno područje mozga postaje aktivno. Ugrađene elektrode hvataju te signale, te bi za aktivaciju trebalo da bude dovoljno da se, na primer, samo zamisli pokret za upravljanje kursorom na računaru.
Iako je ovo pozitivan korak unapred, mogu da prođu meseci dok pacijent nauči da upravlja računarom svojim mislima, a planirano je da kliničko ispitivanje implanta na ljudima traje šest godina, tako da bi komercijalizacija došla mnogo kasnije.
Mask je prethodno opisao da ima velike planove kada je u pitanju ovaj impalnt. Ranije je opisao da želi da omogući da se uz pomoć brzih hirurških ugradnji čipa počnu lečiti stanja poput gojaznosti, autizma, depresije i šizofrenije.