Predstavnički dom Kongresa SAD odobrio je juče predlog zakona kojim se praktično omogućava zabrana TikToka na teritoriji te zemlje ukoliko se ta društvena mreža ne odvoji od svog kineskog vlasnika.
Predlog zakona je usvojen sa velikom većinom, tj sa 352 glasa “za” i 65 “protiv”, na inicijativu opozicionih republikanaca koji u donjem domu Kongresa imaju tanku većinu, a usled zabrinutosti da vlasnička struktura kompanije Bajt Dens (ByteDance) predstavlja – pretnju po nacionalnu bezbednost SAD.
O predlogu će kasnije odlučivati gornji dom Kongresa, Senat, u kojem većinu imaju demokrate, a za sada nije jasno kakav bi ishod tamošnje poslaničke rasprave mogao da bude. Međutim, predsednik države Džozef Bajden, koji je demokrata, rekao je da će potpisati zakon ako ga Senat potvrdi.
Bajt Dens potpuni je vlasnik TikToka, kojeg koristi više od 150 miliona Amerikanaca, a republikanci su – suprotno željama svog prvog čoveka Donalda Trampa – osmislili zakonski tekst sa mogućnošću efektivne zabrane te društvene mreže, uz tvrdnju da će Bajt Dens morati da se pokorava zahtevima vlade Kine ako ona od te kompanije zatraži pristup podacima američkih korisnika.
Zabrinutost kongresmena potiče od kineskih propisa o nacionalnoj bezbednosti koji nalažu kineskim kompanijama da sa vlastima u Pekingu sarađuju na prikupljanju obaveštajnih podataka.
“Dali smo TikToku jasan izbor”, rekla je danas republikanska poslanica Keti Mek Moris Rodžers. “Odvojite se od svoje kompanije Bajt Dens, koja je lojalna Komunističkoj partiji Kine i nastavite da poslujete u SAD, ili se svrstajte uz Komunističku partiju Kine i suočite s posledicama. Izbor je na TikToku.”
Lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer rekao je da će konsultovati relevantne komitente da bi se videlo šta sa zakonskim predlogom da se radi. Senatori ukazuju da će dokument biti predmet vrlo temeljne rasprave i revizije.
Kao što pobornici uslovne zabrane TikToka postoje u obe velike američke stranke, i protivljenje je dvopartijsko, a sve se dešava pred predsedničke izbore u SAD na kojima će se, vrlo izgledno, ponovo suočiti Džozef Bajden i Donald Tramp, koji se protivi ideji o zabrani TikToka, a izuzetno je kritičan na račun američke društvene mreže Fejsbuk u vezi sa njegovim izbornim porazom 2020. godine.
I republikanski i demokratski protivnici zakona savetuju oprez zbog slobode govora i činjenice da TikTok ima ogroman broj korisnika u Americi. Mnogi od njih ga koriste u poslovne svrhe i veoma je popularan među mladima, za čije se glasove bori Bajden.
TikTok godinama tvrdi da on ne može biti korišćen kao oruđe kineske vlade i da nikada nije delio niti će deliti podatke o američkim korisnicima sa kineskim vlastima, čak i da one to zatraže.