Krijumčarenje tableta sa liste psihoaktivnih supstanci sve više uzima maha, a u prilog tome govore i podaci da su pripadnici policije i carine u našoj zemlji za samo 15 dana zaplenili više od milion pojedinačnih doza različitih lekova. Švercovane tablete mogu predstavljati veliku opasnost po zdravlje ljudi, a podaci govore da je tokom i nakon pandemije virusa korona u čitavom svetu povećana ilegalna zarada od ove vrste prljavog posla. Policajci i carinici su krijumčarene lekove pronalazili na najrazličitijim mestima – u tankovima za vazduh, rezervnim točkovima, vratima, tajnim pregradama u kamionima, duplom dnu vozila itd.
Inspektor iz MUP-a koji je upućen u istrage ovakvih slučajeva potvrđuje za naš list da je u porastu krijumčarenje lekova sa liste psihoaktivnih supstanci, kao i da se dosta švercuju sredstva za potenciju, falsifikovane tablete, antibiotici i preparati za imunitet.
„Falsifikati najčešće stižu iz pravca Kosova i Metohije i iz Severne Makedonije, a sredstva za potenciju brodovima iz Kine i Indije. Poslednjih godina velika je borba sa krijumčarima lekova za smirenje i za potenciju”, kaže naš sagovornik.
On ističe da je naročito izražen šverc preparata za potenciju jer je na njima dosta velika zarada, a manji je rizik nego sa medikamentima sa liste psihoaktivnih supstanci za koje se krivično goni kao za dilovanje droge.
Prema raspoloživim podacima, na našim granicama je 2018. zaplenjeno 200.000 komada lekova, tokom 2019. pola miliona, a u 2020 milion tableta. Narednih godina ove brojke bile su sve veće, a 2024. već do polovine marta otkriveno je više od milion ilegalnih tableta.
Najveća ovogodišnja akcija zaplene dogodila se 10. marta na graničnom prelazu Bački Breg. Na izlazu iz Srbije je u kamionu kojim je upravljao D. V. (1994) otkriveno čak 854.595 različitih tableta sa liste psihoaktivnih supstanci. Pripadnici Uprave granične policije i Policijske uprave u Somboru, u saradnji sa Upravom carina našli su u ovom kamionu rekordnu količinu. Medikamenti su bili spakovani u 32 kartonske kutije. Reč je o lekovima „ksalol”, „bensendin”, „rivotril”… Vozač D. V. je uhapšen i tereti se za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga.
Tri dana kasnije, na punktu Merdare carinici su u saradnji sa policijom sprečili i pokušaj šverca skoro 36.000 psihoaktivnih tableta, kojima je putnik autobusa napunio svoje kofere i torbe. Prilikom kontrole autobuskog prostora za prtljag pronađene su dve velike torbe i jedna kutija ispunjene tablama leka „ksalol”. Putnika koji se javio kao vlasnik spornog prtljaga zajedno sa krijumčarenim tabletama preuzela je policija.
Na graničnom prelazu Bezdan 26. februara pripadnici Uprave granične policije pronašli su 350.505 tableta sa liste psihoaktivnih supstanci u kamionu bugarskih registracija i uhapsili vozača M. G. I. (1977). Na izlazu iz zemlje kontrolisano je ovo teretno vozilo i u dva rezervna točka pronađene su tablete. Vozač je odmah uhapšen.
Kada je reč o sredstvima za potenciju, najveća zaplena dosad dogodila se u maju 2017. godine na graničnom prelazu Preševo. Vrednost ovih lekova procenjena je na više od milion evra. Slučaj je otkriven kada je na red za pregled došao kamion aerodromskog prevoznika iz Skoplja koji je pošiljku lekova iz Indije trebalo da preveze do beogradskog aerodroma. Zbog sumnjive nedoslednosti u dokumentaciji, tovar je poslat na detaljni pregled kojim je potvrđeno da u pošiljci ima mnogo više tableta od onoga što je prijavljeno. Najviše je bilo preparata za potenciju „kamagra”, koji je bio prijavljen na 40.000 tabli, a u kamionu se nalazilo šest puta više – 253.000 tabli. U kamionu je tada otkriveno i 1.000 kutija leka „cenforce”, koji se koristi za lečenje potencije, a koji nije bio uopšte prijavljen, kao ni 500 kutija „cijalisa”.
„Švercovani lekovi se preko Balkana distribuiraju u zemlje EU, ali velikim delom ostaju i u Srbiji. Drugi problem sa kojim se suočavamo jeste taj što se te tablete prodaju i preko interneta, na portalima za oglašavanje, društvenim mrežama, a uobičajena pojava kod nas je i da se lekovi sa liste psihoaktivnih supstanci i preparati za potenciju mogu kupiti i na buvljaku”, zaključuje inspektor MUP-a.