Filozofski fakultet blokirali su studenti novosadskog Univerziteta koji zahtevaju da vanredni profesor Dinko Gruhonjić zbog govora mržnje bude otpušten. Kako su tokom mirnog protesta istakli, blokada će trajati sedam dana.
Studenti novosadskog Univerziteta mirnim protestom su pokazali da su protiv govora mržnje, a kako su istakli, neće dozvoliti da fakultetski profesor takvim govorom etiketira studente, prenosi RTV.
Neke od rečenica profesora Dinka Gruhonjića na protestu je pročitao student prorektor prorektor Univerziteta u Novom Sadu Damjan Vakanjac.
„Nastavio bih dalje sa citatima gde vređa sve studente. U svakoj generaciji studenata kojoj ja predajem, to je prosto antropološki i biološki normalna stvar, imate jednu manjinu izvanrednih studenata, imate manjinu bitangi i ostali su mediokriteti“, pročitao je Vukanjac.
Kako Vakanjac navodi, profesori moraju da preuzmu odgovornost za svoje medijske nastupe, a od Filozofskog fakulteta očekuju da reaguje.

„Plan nam je da blokiramo fakultet i da ta blokada fakulteta traje dok se uprava filozofskog fakulteta ne oglasi, s obzirom da je uprava Filozofskog fakulteta gluva na naše zahteve. I ovog protesta i blokade fakulteta ne bi uopšte ni bilo. I, kao što čujete, studente koji i dalje skandiraju i koji neće napustiti zgradu filozofskog fakulteta. Sve bi to bilo drugačije da smo mi dobili bilo kakav odgovor u pisanoj formi“, rekao je Vukanjac.
A povodom protesta Filozofski fakultet je izdao saopštenje u kojem navodi da je za poziv na blokadu fakulteta saznao iz medija.
Kako navode u pisanom obraćanju od novosadskog Univerziteta očekuje da preuzme odgovornost za postupanje studentskog parlamenta.