Veze su pune nesavršenosti i daleko su od bajkovitih, idealnih priča – sigurno ste toga svesni i verovatno ne mislite da ste najbolji partner na svetu, ali to ne znači da ne pravite neke greške kojih možda niste svesni, a koje negativno utiču na vašu vezu. Ako primećujete da često radite neku od navedenih stvari, možda bi bilo dobro da preispitate kako se ophodite prema svojoj “drugoj polovini”.
Iako partner neće uvek primetiti vaše najlepše strane, to ne znači da je veza osuđena na propast. Međutim, ako imate određene navike koje utiču na vezu, one vremenom mogu da budu zaslužne za propast veze. Ako radite sledeće stvari isuviše često, pokušajte da porazmislite da li je dobro da tako i nastavite:
Uvek komentarišete stvari koje partner radi “pogrešno”
Da li vas izluđuje način na koji vaš partner seče povrće? Ili vas možda nervira kako slaže svoju odeću? Ako u ovim trenucima ne možete da odolite, pa jednostavno “morate” da ga kritikujete ili nešto prokomentarišete “iz šale”, to može da bude loše.
U svakoj vezi, svaki partner ima bar jednu naviku koja drugome smeta. Iako je normalno da ne možete da se slažete u svemu, ne bi trebalo da svaka mala star koju partner uradi bude povod za omaložavanje i konflikt. Ako primećujete da ste ovo počeli često da radite, čak iako je nesvesno, bolje je da pokušate da prestanete. Ovo će samo izgraditi ogorčenost i partner će se uvek osećati kao da nije dovoljno dobar za vas.
Davanje saveta ako zaista želite da pomognete je jedno, ali konstantna potreba da kontrolišete identitet, postupke i misli partnera je suprotnost ljubavi.
Kada se vaš partner nalazi sa prijateljima, uvek morate ići sa njim
Toliko se volite da ne možete da podnesete da budete razdvojeni, čak ni na nekoliko sati? Možda zvuči romantično, ali zaista nije. Ako oba partnera nemaju sopstveno društvo i interese, koji nemaju veze sa romantičnim odnosom, to uglavnom ne donosi dobro.
Isto važi i ako ne možete da ne odolite, a da partnera ne pozovete barem jednom telefonom kada je sa prijateljima. Ne samo što ovo nije dobro za vašu vezu, već je i znak nepoštovanja prema prijateljima partnera.
Morate dozvoliti vašoj drugoj polovini da ima “predah” od vas, da održava prijateljske odnose s drugima… Koliko god se volite, jedno drugome ne možete da budete ceo svet.
Vaša reč mora biti poslednja
Ako svaki put pokušavate da “pobedite” ili da stvari budu po vašem kada se vi i vaš partner posvađate, to može značiti da na odnos gledate potpuno pogrešno. Rasprave ne bi trebalo da budu situacije u kojima se “pobeđuje” ili “gubi”, već prilike da se određen problem razreši timskim radom.
Sledeći put kada dođe do konflikta, razmislite pre nego što krenete “u napad” i zapitajte se: Da li mi je ovo više potrebno, nego da nađemo zajedničko rešenje i kompromis?
Predlagali ste raskid tokom više od jedne svađe
Slično kao da imate poslednju reč, pretnja da ćete raskinuti tokom svađe sa partnerom može značiti da pokušavate da manipulišete situacijom da biste “pobedili”. Korišćenje ovih ultimatuma može doneti samo loše, jer su partneru u tom trenutku “ruke vezane”.
Nikada ne bi trebalo da razgovarate o raskidu tokom svađe, osim ako to zaista ne planirate da uradite.
Uvek ste na telefonu, čak i kada ste zajedno
Danas je nemoguće potpuno pobeći od pametnih telefona, ali postoje trenuci kada je pauza na društvenim mrežama vrlo značajna – kao, na primer, kada ste na sastanku sa svojim partnerom.
Bilo da samo gledate film u kući ili ste u restoranu, nije dovoljno da samo budete fizički zajedno ako želite da održite jaku vezu. Ostavite uređaje po strani i skoncentrišite se jedno na drugo. U suprotnom, partner može da se oseća kao da vam nije stalo do vremena koje provodite zajedno, pa samim time ni do veze.