Projekat “Jadar” predstavlja priliku za razvoj savremenog i odgovornog rudarskog projekta svetske klase, saopštila je juče kompanija Rio Sava, ćerka firma Rio Tinta, povodom posete delegacije predstavnika evropskih poslovnih i strukovnih udruženja Loznici i dolini Jadra.
U poseti su bili, kako je navedeno, predstavnici 11 organizacija i institucija, uključujući predstavnike Euromines (Evropsko udruženje za rudarstvo, metale i minerale), Eurometaux (Evropsko udruženje za proizvođače obojenih metala i reciklera), Međunarodno udruženje za litijum (ILiA – svetsko strukovno udruženje litijumskog lanca vrednosti), kao i Federacija nemačkih industrija (BDI).
U saopštenju se dodaje da “projekat ‘Jadar’ ima potencijal da postavi nove standarde za bezbedno iskopavanje i preradu litijuma i bora, istovremeno vodeći računa o upravljanju i ublažavanju potencijalnih uticaja na životnu sredinu”.
“Zelena i digitalna tranzicija su pokrenule globalnu potražnju za litijumom, a odgovor evropskih zemalja na to je pokretanje analize spostvenih resursa i razmatranje mogućnosti da se snabdevanje budućih potreba za kritičnim sirovinama u većoj meri zadovoljava sa teritorije Evrope, a projekat ‘Jadar’ predstavlja priliku za razvoj savremenog i odgovornog rudarskog projekta svetske klase”, navedeno je u saopštenju.
Izvršni direktor Projekta “Jadar”, Rio Tinto, Čad Bluit (Chad Blewitt), rekao je da je “kao jedno od najvećih i najkvalitetnijih ležišta u Evropi, projekat ‘Jadar’ trenutno u centru pažnje.
“Ova poseta je bila odlična prilika za predstavljanje naših aktivnosti u prethodnih 20 godina, saradnje sa lokalnom zajednicom i Vladom Srbije, ali i prilika da razgovaramo o zajedničkim izazovima sa kojima se suočavaju evropske zemlje koje nameravaju da realizuju svoje projekte eksploatacije litijuma i razviju sopstvene resurse”, rekao je Bluit.
Dodao je da “projekat ‘Jadar’ predstavlja neverovatnu priliku za Srbiju da postane predvodnik zelene tranzicije”.
Zamenik generalnog direktora udruženja Euromines Florian Anderhuber, naveo je da Evropa namerava da podstakne razvoj industrije koja je od ključnog značaja za rast i konkurentnost.
“Zakon o kritičnim sirovinama motivisao je sve zemlje da procene sopstvene resurse kao i mogućnost rudarenja”, rekao je on.
Generalni sekretar, ILiA, Roland Chavasse rekao je da je delegacija u poseti kako bi bolje razumela puni potencijal projekta “Jadar”.
“Što je veća količina litijuma koju Evropa želi da eksploatiše na domaćem tlu, to je kraći lanas snabdevanja”, rekao je on.
Direktor za održivost u Eurometaux, Kamilla Slupek navela je da je najvažniji prioritet odgovorno rudarstvo i prerada u Evropi.
“Ispunjavanje najviših standarda u zaštiti životne sredine i društvene odgovornosti u svakoj fazi projekta je ključ za snabdevanje tržišta tim održivim materijalom. Zemlje širom Evrope žele da uče iz iskustva Srbije i primene to znanje u potrazi za načinima da eksploatišu sopstvene resurse”, rekla je Alupek.
Tokom dvodnevne posete, grupa posetilaca je učestvovala u prezentacijama potencijalne ekonomske i društvene koristi projekta “Jadar”, kao i učestvovala u odgovaranjima na pitanja koja se tiču zaštite životne sredine i otpada.