Radnici koji prvi put potpisuju Ugovor o radu generalno nisu upoznati sa terminilogijom koja se na njih odnosi, kao i sa činjenicom da postoji više vrsta ugovora.
Obično je slučaj da posle prakse ,mlađi radnici ako dobiju priliku za zaposlenje, dobiju i ugovore na određeno vreme, koji naravno nisu slučaj samo sa praktikantima već i za sve koji menjaju posao, a pritom pristanu na takve uslove.
Pravnik Milan Predojević putem TikTok kanala pokušava da objasni kada Ugovor o radu na određeno vreme može da traje duže od 24 meseca.
– Ovaj ugovor može da traje u slučaju zamene privremeno odsutnog radnika do njegovog povratka na posao, zatim kod angažovanja stranog državljanina do isteka njegove dozvole za rad, ali i ukoliko je zaposleni angažovan na određenom projektu pa do kraja tog projekta – naveo je.
Ova vrsta ugovora takođe važi kako je već navedeno i kod zasnivanja radnog odnosa kod novoosnovanih poslodavaca (kada ugovor može da traje maksimalno 36 meseci, ako su pritom novoformirani poslodavci u Privredni registar upisani manje od godinu dana) i ugovor koji traje pet godina sa osobom koja uskoro ispunjava uslov za starosnu penziju.
Razlike u odnosu na „Ugovor za stalno“
Ugovor na neodređeno vreme, poznat i kao „ugovor za stalno“, ne određuje unapred trajanje zaposlenja. Oni se izdvajaju pre svega po uslovima za prekid radnog odnosa.
Zakonodavstvo precizno navodi razloge za prekid ovakvog ugovora.
Nasuprot tome, ugovor o radu na određeno vreme ima tačno određeni krajnji rok. Razlozi za njegovo zaključivanje su jasni: potreba da se određeni poslovi završe u konkretnom vremenskom okviru ili kao odgovor na iznenadne situacije. Obično, oni traju do 24 meseca.
@poslovi_infostud Na vaša pitanja iz oblasti radnog prava odgovara pravnik Milan Predojević. #pravnik #advokat #poslovi #infostud ♬ Sunny Day – Ted Fresco