Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je danas ratno stanje kako bi se iskorenile „prosevernokorejske snage“ i održao ustavni poredak, preneo je Jonhap.
Tokom prošlog meseca Severna Koreja presekla je dalekovode koje je postavila Južna Koreja za snabdevanje električnom energijom zatvorenog zajedničkog industrijskog parka, i digla u vazduh delove puteva koji je povezuju sa Južnom Korejom severno od vojne demarkacione linije.
Jeol je rekao da “nije imao izbora“ osim da pribegne takvoj meri i istakao da su opozicione stranke “uzele kao taoca parlamentarne procese“, kako bi Južnu Koreju uvukle u krizu.
– Proglašavam ratno stanje da zaštitim slobodnu Republiku Koreju od pretnji severnokorejskih komunističkih snaga, da iskorenim prezrene pro-severnokorejske antidržavne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda i da zaštitim slobodni ustavni poredak -rekao je Jeol.
Južnokorejska opozicija oštro je oštro osudila uvođenje vanrednog stanja i usledili su masovni protesti, piše Informer.
🇰🇷 People in South Korea have started gathering in front of the parliament. pic.twitter.com/kgpORAqQMC
— Update NEWS (@UpdateNews724) December 3, 2024
Demonstranti u Južnoj Koreji izveštavaju o pucnjavi koja se čula unutar zgrade Nacionalne skupštine.
Detalji incidenta za sada nisu poznati, ali vest je izazvala talas zabrinutosti i napetosti u ionako nestabilnoj situaciji u zemlji, gde je prethodno uvedeno vanredno stanje.
🚨JUST ANNOUNCED: South Korean President declares MARTIAL LAW. South Korea’s security forces enter the building of the National Assembly in Seoul. Tanks have taken to the streets. pic.twitter.com/4DLgGCu9gA
— AJ Huber (@Huberton) December 3, 2024
Južnokorejski opozicioni lider Li Jae-ming rekao je da će parlament pokušati da poništi Jolovo vanredno stanje, ali vojska može pokušati da uhapsi članove parlamenta.
Šta je vojni zakon
Vojni zakon predstavlja privremenu upravu vojnih vlasti u vanrednim situacijama, kada civilne vlasti nisu u mogućnosti da upravljaju.
Primena vojnog zakona može imati pravne posledice, poput suspenzije uobičajenih građanskih prava i proširenja nadležnosti vojne vlasti. Vojni zakon je, teoretski, privremen, ali može trajati neograničeno.
Istovremeno, južnokorejska novinska agencija Yonhap prenosi izjavu lidera opozicione Demokratske partije da je proglašenje vojnog zakona neustavno.
Ko je Jun Suk Jeol
Jun Suk Jeol je predsednik Južne Koreje od 2022. godine i pripada stranci People Power. Pobedio je na predsedničkim izborima sa minimalnom razlikom od samo 0,7 procenata u odnosu na protivnika.
Suočio se sa niskom popularnošću zbog raznih kontroverzi i skandala, uključujući one povezane sa njegovom suprugom, kao što su manipulacija akcijama i prihvatanje luksuzne Dior torbe.