Tradicionalna proizvodnja i sviranje gajdi upisano je na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, objavilo je Mistarstvo kulture i turizma Severne Makedonije.
Kako se navodi, multinacionalna nominacija, koju su podnele Severna Makedonija i Turska, razmotrena je i usvojena na jučerašnjoj sednici 19. Međuvladinog komiteta Uneska za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa, održanoj u Asunsionu u Paragvaju.
„Ovo je važan momenat u makedonskoj kulturi jer i posle sedam godina naša zemlja upisuje još jedno nematerijalno kulturno dobro na Uneskovu listu, tako da je ukupan broj upisanih zaštićenih dobara iz naše zemlje šest, od čega već dva zajedno sa Turskom“, piše u saopštenu Ministarstva kulture i turizma Severne Makedonije
Ističe se da je uvrštavanje dobara na liste Uneska obaveza za države, ali i prilika za promociju nacionalnog bogatstva u globalnim okvirima i očuvanje za buduće generacije.
Nominacija kulturnog dobra „Tradicionalno pravljenje i sviranje gajdi“ pripremljena je u koordinaciji makedonskog tima, koji čine predstavnici Uprave za zaštitu kulturnog nasleđa i Instituta za folklor „Marko Čepenkov“ iz Skoplja i stručnog tima Ministarstva kulture i turizma Turske.
Severna Makedonija postala je deo svetske mape zemalja sa upisanim nematerijalnim kulturnim nasleđem na Uneskovoj listi 2013. godine sa upisom „Čet’rse – proslave Svetih četrdeset mučenika u Štipu“.
Slede „Kopačka“ – muško kolo iz sela Dramče, „Pijanec“ (2014), zajednička prijava Severne Makedonije i Turske „Prolećna slava H’drlez i multinacionalna prijava Makedonije, Bugarske, Rumunije i Moldavije „Kulturne prakse vezane za 1. mart“ (2017) na Uneskovoj reprezentativnoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, a uz uvrštavanje „Glas-dvoglasno muško pevanje u Donjem Pologu“ (2015) na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa za hitnu zaštitu.