Predsednik Paname Hose Raul Mulino rekao je danas da Donald Tramp ponovo laže oko Panamskkog kanala, jer njegova zemlja nema nameru da vrati Sjedinjenim Državama kontrolu nad tim kanalom.
„Još jednom predsednik Tramp laže. Panamski kanal nije u procesu vraćanja, i to pitanje nije pokrenuto u bilateralnim razgovorima“, naveo je Mulino na mreži Iks.
Predsednik SAD je sinoć u govoru pred Kongresom izjavio da će SAD povratiti Panamski kanal i da je taj postupak već započet.
„Da bi ojačali našu nacionalnu bezbenost moja administracija će povratiti Panamski kanal i već smo počeli to da činimo,“ rekao je Tramp.
Tramp je od prvog dana svoje inauguracije zapretio da će povratiti kanal, koji prema njemu sada eksploatiše Kina.
Kanal koji su izgradile SAD i otvorile ga 1914. predat je Panami 1999. godine u okviru bialateralnih ugovora do kojih se došlo pregovorima za vreme mandata demokratskog predsednika Džimija Kartera.
SAD i Kina su dva glavna korisnika tog plovnog puta koji povezuje Pacifički i Atlantski okean, i kojim prolazi oko pet odsto svetske pomorske trgovine.
Tramp je već uzpozio da ne isključuje korišćenje sile za preuzimanje kontrole nad kanalom.
„Odbacujem u ime Paname i svih njenih državljana novi napad na istinu i naše dostojanstvo kao nacije“, napisao je Mulino.
„Saradnja između naših vlada zasniva se na jasnim sporazumima oko pitanja zajedničkog interesa kao što smo uvek radili do sada. Ona nema nikakve veze sa ‘povraćajem Kanala’ ili sa narušavanjem našeg nacionalnog suvereniteta“, dodao je panamski predsednik.
Tramp osuđuje navodno mešanje Kine oko kanala, pošto od 1997. godine dve luke koje se nalaze na ulazima kanala, između dva okeana, eksploatiše hongkonška firma CK Hačinson.
A kompanija Hačinson je na sam dan Trampovog obraćanja u Kongresu objavila da je prihvatila da preda svoje učešće u lukama Kristobal sa atlantske strane i Balboa sa pacifičke strane i druge lučke objekte američkom konzorcijumu koji predvodi investiciona firma BlekRok (BlackRock).
Dve strane su u utorak u zajedničkom saopštenju i dopisu Hongkonškoj berzi precizirale da su ušle u period ekskluzivnih pregovora u trajanju od 145 dana.
Američki konzorcijum predviđa da će za to platiti gotovo 19 milijardi dolara, uključujući i neto dug od pet milijardi dolara, piše Frans pres.