Protest dela radnika Radio televizije Srbije (RTS), studenata u blokadama i građana ispred sedišta Javnog servisa u Takovskoj ulici, tokom koga je zatraženo obejekivno informisanje je završen a okupljeni se razilaze.
Na protest pod sloganom „Odjeknula je tišina“ je pozvala neformalna grupa radnika RTS-a „pRoTeSt“, a priključili su im se i stidenti u blokadama,srednjoškoloci i građani.
Na skupu su pročitani zatevi upućeni rukovodstvu Javnog servisa a u kojima su im radnici RTS-a dali rok do 15. marta da ih ispune.
U zahtevima piše da traže „moralnu odgovornost novinara i urednika, i javno izvinjenje u Dnevniku 2 za nesitine i uvrede iznete na račun kolega, studenata i glmaca kao i javnosti“.
Traže i izvinjenje koleginici Lidiji Georgijev „zbog emitovanja neoprostive uvrede u Dnevniku 2 i zbog neadekvatne reakcije na tu uvredu u istoj emisiji“.
Zahtevaju i izvinjenje studentima zbog uvreda i kleveta o njima u udarnim informativnim emisijama, kao i zbog neizveštavanja i relativizacije njihovih aktivnosti u prethodna tri i po meseca.
Traže, takođe i izvinjenje glumcima zbog uvreda i kleveta o njima u Dnevniku kao i izvinjenje svim građanima Srbije jer su bili izloženi „neisitnitim i cenzurisanim informacijama“.
Zahtevaju i „istiniitost izveštavanja, nezavisno od pritisaka, sprečavanje korupcije i sukoba interesa“ kao i „trenutnu promenu uređivačke koncepcije informativnog programa RTS i profesionalno izveštavanje u skladu sa važećim zakonima i novinarskim kodeksom“.
Zbog trenutnog načina izveštavanja informativnog programa, većina zaposlenih u RTS postali su taoci nesavesne i neogovorne manjine, naveli su.
Dodali su i da se suočavaju se s brojnim problemima u radu, te da se, pre svega urušava ugled RTS-a iz dana u dan.
Traže i trenutni raskid sa štetnim načinom izveštavanja i početak primene profesionalnih kodeksa i zakona o javnom inform i javnim medijskim servisima.
„Poštovano rukovodstvo RTS-a tražimo da naši zahtevi budu ispunjeni do 15. marta 2025“, naveli su.
Okupljene je podržao i glumac Ivan Jeftović, koji je naglasio da su „građani godinama čamili u mraku, i da su pitali gde je svetlo“.
„Svetlo su upalili studenti i studentkinje poslednjih meseci. Njihov osnovni zahtev je da pravni sistem počne da radi, to je ujedno i osnovni zahtev svih nas. Nema odstupanja“, kazao je.
Kako je kazao, „pokazali su nam toleranciju i dostojanstvo, uvažavajući sve različitosti“.
„Zaboravili smo da je snaga u nama. Ovaj skup dokaz je veličanstvenosti kad se ujedinimo na dan generalnog štrajka“, kazao je on.
Okupljeni su nosili zastave Srbije i matičnih fakulteta, kao i transparente „Pamtićemo i ko je ćutao“, „Fakultet misli kritički“ a na terasi je razvijen transparent „Generalni štrajk“.