Reči Aleksandra Vučića izrečene sinoć, da je u jeku duboke političke krize ponudio mesto novog srpskog premijera Zoranu Jankoviću, bile su za mnoge veliko iznenađenje. Međutim, u pozadini njihovih bliskih odnosa, koji se ne prekidaju čak ni pod pritiskom studentskih protesta u Srbiji, već se očigledno još produbljuju ovom premijerskom ponudom iz Srbije, mogla bi da stoji, pre svega, poslovna saradnja.
„To otvara prilično neprijatna pitanja o uticaju Vučićevog režima na slovenačku politiku. To su pitanja koja dolaze u veoma nepovoljnom trenutku za Sloveniju. Veoma nepovoljnom“, komentarisao je bivši evropski poslanik i dobar poznavalac Vučićeve Srbije Klemen Grošel na mreži X, reagujući na objavu portala N1 da je predsednik Srbije zaista ponudio premijersku poziciju gradonačelniku Ljubljane Zoranu Jankoviću.
Nije bio jedini kome su se, usled očigledno veoma bliskih odnosa Jankovića i Vučića, pojavila pitanja.
U Srbiji studentski protesti traju već pet meseci, zemlja je u dubokoj političkoj krizi, a Vučić, kako je i sinoć izjavio, veruje da su „protestanti oteli državu“, da su već naneli štetu od 700 miliona evra i da će jedan od zadataka novog premijera biti da „ne upotrebi silu, dok to zaista ne bude neophodno“.
U tim okolnostima poziv Jankoviću…
U tim usijanim i kriznim okolnostima u Srbiji, predsednik Vučić je pozvao gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića i ponudio mu premijersku funkciju. Informacije da se to zaista dogodilo u poslednjih nekoliko dana kruže i u Beogradu i u Ljubljani. Takođe i informacije da je Janković u vezi s tim bio u kontaktu sa predstavnicima srpskih vlasti.
Novinari slovenačkog i srpskog N1 su ga u poslednjih pet dana pet puta pitali da li je to tačno, ali su svaki put dobijali odgovor da mogu da dođu u utorak na njegovu redovnu konferenciju za novinare i tada ga to pitaju.
Na kraju je Vučić sinoć, na konferenciji povodom imenovanja lekara Đura Macuta za novog mandatara, to i sam potvrdio.

Rekao je da je razgovarao sa „svojim prijateljem“ Zoranom Jankovićem.
„Pitao sam ga na koji način bi želeo da se angažuje. Odgovorio mi je da njegov mandat gradonačelnika traje do 3. oktobra. Janković je rođen u Srbiji i ima srpsko državljanstvo. Dogovorili smo se da bude jedan od ključnih ljudi iz inostranstva koji će nam pomoći oko Ekspa. Verujem da na nekim budućim izborima možemo očekivati i više od njegove savetničke uloge. Voleo bih da on bude glavni, a ja da mu pomažem.“
Ovo nije prvi put da je Jankoviću ponuđena važna politička funkcija u Srbiji. Početkom februara ove godine potvrdio je na POP TV da su ga „zvanično pozvali“ da se kandiduje za gradonačelnika Beograda, ali je to odbio.
Ovoga puta, uz Vučićevu ponudu za mesto premijera, stiglo je i javno izraženo očekivanje da će Janković jednog dana učestvovati i na srpskim izborima.
Expo u Srbiji, a u Ljubljani kapital iz Vučićevog kruga
Baš o specijalizovanoj izložbi EXPO, za koju je Vučić najavio da će Janković biti jedan od ključnih ljudi, a koju će Beograd ugostiti 2027. godine, Janković je ranije govorio biranim rečima. Istakao je da je velika čast i uspeh što je Srbija uspela da je dobije u oštroj međunarodnoj konkurenciji.
Expo će, inače, biti i veliki posao, uz specijalne zakonske odredbe: nije potrebno dobiti građevinske upotrebne dozvole, poslovi se dodeljuju bez javnog tendera – dovoljan je direktan dogovor.

S druge strane, Ljubljana je postala meta kapitala iz Vučićevog poslovnog kruga. Nikola Petrović, poznati srpski biznismen za koga u Srbiji kažu da je jedan od Vučićevih „kumova“, prošle godine je kao jedini ponuđač na licitaciji kupio zemljište od preko 9.000 kvadrata u Trnovu od Grada Ljubljane, po početnoj ceni od 2,7 miliona evra plus PDV. Kupovinu je izvršio preko firme NG Projekt, koju većinski kontroliše upravo Petrović, kojeg istraživački novinari u Srbiji povezuju i sa kriminalnim strukturama.
Petrović je navodno posebno blizak s Tomažem Kavčičem, vlasnikom prestižnog restorana na dvorcu Zemono i počasnim konzulom Srbije u Sloveniji. Upravo na tom dvorcu već su se Vučić i Janković sreli, a u Srbiji je Kavčič poznat pod nadimkom „Vučićev kuvar“.
Ljubljana je meta kapitala i iz Republike Srpske, kojom upravlja sada već osuđeni Milorad Dodik, za koju je Vučić sinoć rekao da će Srbija braniti, zajedno s njenim rukovodstvom.
Biznismen Mladen Milanović – Kaja, blizak političkom vrhu Republike Srpske, jedan je od najvećih investitora na tržištu nekretnina u Ljubljani i vlasnik firme KPL, koja ima koncesiju sa Gradom Ljubljanom.
Brojne posete i pismo podrške
Bliskost između Vučića i Jankovića potvrđuju i brojne posete i izrazi međusobne podrške u poslednjih nekoliko godina.
Kako je ranije objavljeno, prošle godine su se više puta sreli. U septembru mu se Janković pridružio tokom posete gradu Loznica, gde mu je Vučić zahvalio na savetima, dok je u maju Janković u Beogradu pred lokalne izbore govorio pristalicama vladajuće stranke SNS.
U martu prošle godine sreli su se i na dvorcu Zemono, a taj nenajavljeni susret uznemirio je slovenačko ministarstvo spoljnih poslova, koje je, prema informacijama N1, o tome obavestilo i srpsku ambasadu u Ljubljani. Inače, za Dan državnosti Srbije u februaru 2022. Vučić je Jankoviću dodelio državno odlikovanje.
Njihov poslednji poznat susret bio je početkom januara ove godine, kada je Janković posetio Vučića u Beogradu.
Krajem januara, u jeku talasa protesta u Srbiji, Janković je poslao Vučiću pismo podrške, što je izazvalo buru kritika u slovenačkoj javnosti. Komisija za međunarodne odnose Gradskog veća Ljubljane tada je zatražila dokumentaciju koja bi pokazala da li je pismo poslato u ime Grada ili kao lični gest. Janković je odgovorio da traženi dokument komisiji – neće dostaviti, prenosi N1.