Visoki savet tužilaštva zakazao je za sutra sednicu na kojoj će raspravljati o prigovorima koji su podneti na jučerašnje ponovljeno glasanje za izborne članove novog saziva tog tela, a koje je održano na četiri izborna mesta i koje je preokrenulo ishod prethodnog glasanja, saznaje Nova.rs.
Kako je portal Nova.rs saznao, uložena su tri prigovora zbog nepravilnosti na izborima za Visoki savet tužilaštva, koji su održani u sredu 25. februara.
U pitanju su ponovljeni izbori na četiri biračka mesta, na kojima su ovog puta pobedili kandidati bliski šefu beogradskog javnog tužilaštva Nenadu Stefanoviću i režimu SNS-a, tužioci Nikola Uskoković i Boris Pavlović.
Njih dvojica su ovog puta dobili više glasova, ali su uložena tri prigovora na regularnost glasanja, dva u Kragujevcu, jedan u Nišu.
Pravnik Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava napisao je na Iksu da je na sajtu Visokog saveta tužilaštva objavljen zapisnik Izborne komisije VST o utvrđivanju rezultata izbora, koji su potpisali pet osoba, od kojih je troje prethodno podnelo neopozive ostavke na funkcije u Izbornoj komisiji.
Upravo je na sajtu Visokog saveta tužilaštva objavljen zapisnik Izborne komisije VST o utvrđivanju rezultata jučerašnjih "izbora", potpisan od strane pet lica, od kojih je troje prethodno podnelo neopozive ostavke na funkcije u Izbornoj komisiji. pic.twitter.com/Pl8P3CX3cC
— Vladica Ilić (@VladicaSIlic) February 26, 2026
Na prvim izborima 23. decembra 2025. godine, Uskoković i Pavlović su poraženi od kandidata koji važe za bliske vrhovnoj tužiteljki Zagorki Dolovac, koji su, trenutno, u sukobu sa ministrom pravde Nenadom Vujićem i predstavnicima režima.