U sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku održan je sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojem je postignut širok konsenzus o potrebi revitalizacije i jačanja Ujedinjenih nacija i sistema globalnog upravljanja, saopštio je danas ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji.
Vang, koji je predsedavao sastankom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o „očuvanju ciljeva i principa Povelje Ujedinjenih nacija i jačanju sistema usmerenog na Ujedinjene nacije“, izjavio je da su učesnici postigli važan dogovor o jačanju uloge svetske organizacije, prenela je Sinhua.
Vang je ocenio da su u poslednje vreme ciljevi i principi Povelje Ujedinjenih nacija često zanemarivani, dok su osnovne norme međunarodnih odnosa narušene, a globalni mir i bezbednost dovedeni u pitanje.
On je naglasio da Savet bezbednosti mora da preuzme veću odgovornost u trenutku koji je, kako je rekao, kritičan za međunarodni poredak.
Prema njegovim rečima, inicijativa Kine za održavanje ovog sastanka dobila je široku podršku širom sveta, a na njemu su učestvovali generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, kao i ministri spoljnih poslova više od 20 zemalja i brojni međunarodni predstavnici.
Učesnici su, kako je navedeno, potvrdili da Povelja Ujedinjenih nacija ostaje ključni temelj međunarodnog poretka i da centralna uloga Ujedinjenih nacija mora biti dodatno ojačana, a ne oslabljena.
Dogovoreno je i da međunarodni sistem mora ostati zasnovan na Ujedinjenim nacijama i pravilima proisteklim iz njihove Povelje, kao i da Savet bezbednosti treba da ima ključnu ulogu u očuvanju mira i upravljanju krizama.
Učesnici su, prema pisanju Sinhue, takođe ocenili da globalno upravljanje mora da se reformiše kako bi bolje odražavalo interese svih država, uz jačanje glasa zemalja u razvoju, posebno globalnog juga.
On je najavio da će Kina u Njujorku u četvrtak organizovati sastanak „Grupe prijatelja globalnog upravljanja“, kao i forum o globalnom upravljanju u kineskom gradu Sionganu tokom jeseni.
„Bez obzira na promene u međunarodnim okolnostima, Kina će ostati dosledan branilac Ujedinjenih nacija, čvrst zagovornik multilateralizma i aktivan promoter reforme globalnog upravljanja“, naglasio je Vang.