Tri sindikata u Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) „Beograd“ osudila su saopštenje rukovodstva tog preduzeća u vezi sa saobraćajnom nezgodom u kojoj je učestvovao gradski autobus nakon što je pozlilo vozaču, ističući da se ne slažu sa datim obrazloženjem, kao i da će se suprotstaviti svakom pokušaju disciplinskog gonjenja i kažnjavanja vozača.
„U trenutku kada se vozač autobusa Z.M., koji pošteno i odgovorno obavlja poslove vozača trolejbusa i autobusa u GSP ‘Beograd’ oporavlja usled zdravstvenog stanja koje se pogoršalo za vreme vožnje, v.d. direktora Zoran Šarac u pisanom obraćanju javnosti pronalazi ‘krivicu’ u tome što se vozilo u trenutku nezgode ‘nije kretalo trasom propisanom internim aktima preduzeća'“, navodi se u saopštenju.
Sindikat „Centar“ – GSP „Beograd“, sindikat „Sloga GSP“ i Sindikat zaposlenih u javnom prevozu Beograda naveli su da je činjenica da za isključenja vozila po završetku rada sa trase linije „41A“ na kojoj je radio autobus koji se u momentu nezgode kretao u smeru ka pogonu „Novi Beograd“ sa Studentskog trga, ne postoji propisana trasa kretanja nijednim aktom GSP-a.
Dodali su da je vozač koji je upravljao autobusom, dugogodišnji profesionalac i radnik za primer, koji se kretao najkraćim putem i trasom kojom se inače kreću vozila javnog gradskog prevoza na redovnim linijama.
„Trasa na kojoj se dogodio nemili događaj kada je vozaču pozlilo nije ni od kakvog uticaja na činjenice i sam događaj, tako da ovo saopštenje rukovodstva ocenjujemo kao pokušaj prebacivanja odgovornosti na vozače GSP-a koji vredno i pošteno obavljaju svoj posao, u situacijama kada su izloženi izuzetnom stresu, čestim kvarovima na starijim vozilima i nezadovoljstvu putnika“, dodaje se u saopštenju.
Pozivanje na tragične događaje iz prethodnog perioda uz najave „najstrožih disciplinskih postupaka i krivičnih prijava“ od današnjeg dana, prema njihovim rečima, jasna je poruka menadžmenta „da za njih vozači nisu ljudi, već potrošna roba koju treba dodatno zastrašiti kako bi se sakrili dugovi, neispravna oprema i zapuštena infrastruktura“.
„Sindikati GSP-a poručuju da će se oštro suprotstaviti svakom pokušaju disciplinskog gonjenja i kažnjavanja vozača kojima je ugroženo zdravlje na radnom mestu, a u narednom periodu ćemo posebnu pažnju posvetiti preispitivanju rada svih onih direktora u GSP-u koji svojim nečinjenjem dopuštaju da se gotovo svakodnevno dešavaju ekcesi i problematične situacije sa vozilima GSP-a, gde najviše ispaštaju vozači i drugi radnici osnovne delatnosti, a direktori se skrivaju iza sramnih saopštenja za javnost“, piše u saopštenju.
Sindikati su kolegi Z.M. poželeli brz oporavak i poručili njegovoj porodici da neće dozvoliti da se krivica svali na njega.