Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je potvrdio da će danas otputovati u Crnu Goru na Samit EU – Zapadni Balkan, ističući da je važno da ide i predstavlja Srbiju i pored upozorenja Bezbednosno-informativne agencije (BIA) da ne ide i da mu je život ugrožen.
„Dobio sam pismeno BIA, pročitao. Nisam o tome pričao sa Antoniom Koštom. Idem tamo, veoma je važno da predstvljam Srbiju“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom.
Vučić je dodao da će o drugim stvarima vezanim za poslednja dešavanja oko Crne Gore govoriti kada bude bio u Tivtu.
„Da u lice kažem sve što imam da kažem. O raznim tim igrama gde je Srbija predstavljena kao mala Rusija, a oni kao mučene baltičke zemlje, uvek ugroženi od nas. O tome ću dole da govorim pošto se ja ne plašim da kažem istinu“, poručio je Vučić.
Upitan za motive odlaska, Vučić je rekao da je dao reč Ursuli fon der Lajen i Antoniu Košti i da mu je reč važnija od bilo čega.
Vučić je prekinuo novinarku RTS-a koja je pokušala da ga pita za izjavu crnogorskog Ministarstva spoljnih poslova da će uraditi sve da svi gosti budu bezbedni.
„Ne zanima me šta kaže ministarstvo spoljnih poslova bilo čije, ako može neka druga tema“, kazao je Vučić.
U obraćanju posle sastanka sa Koštom, predsednik je gostu iz EU poručio: „Vidimo se večeras u Crnoj Gori, ako ne budem predstavljao hibridnu pretnju“.
BIA je u sredu uveče izdalasaopštenje u kojem je navela da je predsednik Vučić upozoren da ne putuje u Crnu Goru i da mu je tamo ugrožen život, jer se u Crnoj Gori navodno nalazi vođa „kavačkog klana“ Radoje Zvicer.
Ovom saopštenju BIA prethodila je odluka crnogorskih vlasti da iz Tivta vrati oko 90 državljana Srbije koji su doputovali čarter letom Er Srbije. Crnogorska policija je saopštila da su kod njih pronađeni transparenti „Srbija pobeđuje“ i komunikaciona oprema. Mediji su osobe sa ovog leta povezali sa prošlogodišnjim napadima na studente.
Odgovor srpskih vlasti bio je zadržavanje crnogorskih državljanima na graničnim prelazima sa Srbijom i zabrana ulaska u zemlju pojedinim osobama iz Crne Gore.
