Sjedinjene Američke Države, zajedno sa 40 drugih zemalja, pozvale su države da unapred najave lansiranje balističkih raketa, i to najmanje 24 sata ranije.
„Pozivamo sve zemlje, posebno države sa nuklearnim oružjem, koje lansiraju interkontinentalne balističke rakete, rakete za brzo lansiranje i svemirske lansirne rakete, da dostave obaveštenje o takvim lansiranjima najmanje 24 sata unapred“, navodi se u saopštenju objavljenom na veb-stranici stalne misije SAD pri Kancelariji UN u Ženevi.
Saopštenje je, kako se navodi, potpisano juče, kako bi se izrazila zajednička zabrinutost zbog „neodgovornog pristupa obaveštavanju o nedavnim aktivnostima testiranja interkontinentalnih raketa u oblasti Pacifika“.
SAD ističu zabrinutost zbog, kako navode, nedovoljnih informacija o testiranju kineske balističke rakete sa nuklearnim sposobnostima lansirane 6. jula sa podmornice tokom testiranja u Tihom okeanu, posebno „u svetlu odnosa i zajedničkih odgovornosti SAD i pogođenih zemalja“.
U saopštenju se navodi da Kina nije prethodno obavestila o testiranju rakete 6. jula sve zemlje koje su pogođene testiranjem, a da su zemlje koje jeste obavestila primile tu informaciju svega dva sata pre testiranja.
Takođe se navodi da Kina nije pružila dovoljno detalja i nije zadovoljila standarde koje je većina zemalja usvojila o obaveštavanju o lansiranju raketa.
Autori apela smatraju da takva obaveštenja treba da sadrže informacije o klasi balističke rakete ili lansirnog vozila, planiranom području lansiranja i pravcu.
„Zemlje bi, takođe, trebalo da izdaju jasna obaveštenja pilotima i pomorcima u skladu sa međunarodnim standardima kako bi ublažile rizike, uključujući i očekivane zone udara ili sletanja“, navodi se u dokumentu.
Takođe se navodi da će obaveštenja o lansiranju raketa pomoći u izbegavanju nepredviđenih posledica.