Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju posle sastanka sa Miloradom Dodikom u Banjaluci da presuda predsedniku Republike Srpske pokazuje ne samo odnos prema Dodiku, već da je pre svega upeerena protiv Republike Srpske i srpskog naroda u celini. Dodik je naveo da će nastojati da razume poruke predsednika Srbije i da su razgovori i poziv na mir jedina rešenja u trenutnoj situaciji.
Dodik: Zalažemo se za očuvanje mira i spremni smo da razgovaramo
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je naveo da želi da se zahvali predsedniku Srbije na razumevanju, i na tome što je doputovao u Banjaluku.
„Ponosni smo u Srpskoj na to što ste reagovali kao nijedan predsednik Srbije do sada i što ste pored problema koje imate došli ovde u Banjaluku. Veoma je važno što ćemo imati sednicu u Skupštini Srbije i što ćemo tu izneti naše naše viđenje Dejtonskog sporazuma. Srbija je potpisnik Opšteg okvirnog sporazuma“, istakao je Dodik.
Naveo je da se u RS zalažu za očuvanje mira.
„Nemamo ratni plan, niti imamo posebne namere ili resurse za tako nešto. Spremni smo da razgovaramo, ali nismo spremni na ignorisanje. Spreman sam da razgovaram sa pripadnicima bošnjačkog i hrvatskog naroda, ali tako da ne gubimo prava koja smo stekli do sada. Predsednik Srbije je u pravu i veoma je jasno naglasio potrebu mira i razgovora“, naveo je predsednik RS.
Podvukao je da insistira na onome što je pripada RS, kao i da insistira na Ustav Bosne i Hercegovine, to jest, izvornom Dejtonskom sporazumu.
Vučić: Došao sam sa samo dve molbe
Vučić je rekao da je došao sa samo dve molbe – jednu upućenu srpskom narodu i političarima za jedinstvo i drugu da predsednik Dodik i rukovodstvo Srpske traže razgovore sa svima i u Sarajevu i na svakom mestu.
Vučić: Težak dan za srpski narod u celini
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju posle sastanka sa Miloradom Dodikom da je danas težak dan za srpski narod u celini.
Presuda pokazuje ne samo odnos prema Miloradu Dodiku, već je pre svega upeerena protiv Republike Srpske i srpskog naroda u celini, ocenio je Vučić.
Kada je u pitanju opstanak Srpske i kada je u pitanju napredak Srpske i kada je u pitanju zajedništvo naše kao naroda, važno je da po ključnim nacionalnim pitanjima imamo jedinstvo, istakao je Vučić.
Sud Bosne i Hercegovine proglasio je krivim predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i osudio ga na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja po optužnici za „nepoštovanje odluka“ Kristijana Šmita. Reč je o prvostepenoj presudi na koju postoji mogućnost žalbe.
Dodik je posle izricanja presude istakao da „od danas nema više BiH kakva je zamišljena“.
U istom procesu, vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić je oslobođen optužbi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je neposredno posle izricinja presude Dodiku sazvao sednicu Saveta za nacionalnu bezbednost u Predsedništvu Srbije. Ministar policije Ivica Dačić preneo je novinarima posle sastanka da je Vučić izneo sedam tačaka i zaključaka o presudi koji su, kako je naveo, prihvaćeni.
Na sednici je, istakao je Dačić, izražena velika zabrinutost zbog situacije u Republici Srpskoj i ocenjeno da je u pitanju najveća kriza od završetka rata.