Nemačka je prošle godine ušla u recesiju zbog velikog broja bolovanja, što je dovelo do mnogo izgubljenih radnih dana, navodi se u studiji Udruženja istraživačke farmaceutske industrije VFA, koju prenose svi nemački mediji.
Veliki broj bolovanja u prošloj godini doveo je do velikog manjka u proizvodnji. Bez bolovanja bi nemačka ekonomija u protekloj godini ostvarila rast od 0,5 odsto, ali je zbog velikog broja radnika koji su bili na bolovanju zabeležen pad bruto domaćeg proizvoda od 0,3 odsto, proizlazi iz studije.
Zbog natprosečnog broja sati koje su zaposleni proveli na bolovanju nemačka privreda je zaradila 26 milijardi evra manje, navode autori studije Klaus Mihelsen i Simon Junker, prenosi Hina.
Najveći broj prijavljenih dana provedenih na bolovanju registrovan je u metalskoj, hemijskoj i automobilskoj industriji.
Nemačka je 2023. doslovno bila bolesnik, a talas bolovanja ekonomiju je opteretio više nego u ostalim zemljama, navodi se u studiji.
Ističe se da je prosečno bolovanje trajalo 20 dana, a najčešće bolesti koje se pojavljuju u statistikama su upale gornjih disajnih puteva i grip. Među dijagnozama koje se pojavljuju natprosečno nalazi se i depresija.
Zaposleni u Nemačkoj i dalje se mogu za bolovanje prijaviti svom lekaru telefonski, što je uvedeno u vreme pandemije koronavirusa i još nije ukinuto.