Visoki komesar UN za ljudska prava Folker Tirk upozorio je da je ratni zločin razaranje svih zgrada uz granicu unutar Pojasa Gaze da bi Izrael napravio “tampon zonu” .
Tirk je u saopštenju pomenuo izveštaje da izraelska vojska u Pojasu Gaze uništava sve zgrade na udaljenosti od jednog kilometra od granične ograde.
“Naglašavam izraelskim vlastima da Član 35. Četvrte Ženevske konvencije zabranjuje da strana okupatorska sila uništava privatno vlasništvo, osim kada je takvo razaranje apsolutno neophodno za ratne operacije”, naveo je Tirk.
Upozorio je da proizlazi da po međunarodnom humanitarnom pravu stvaranje “tampon zone” u bezbednosne svrhe nije u skladu s tim izuzećem.
Visoki komesar je dodao da “široko uništavanje vlasništva nije opravdano vojnim potrebama, izvodi se nezakonito i bezobzirno, i predstavlja ozbiljno kršenje Četvte Ženevske konvencije i ratni zločin”.
Rat je izbio posle napada Hamasa iz Gaze na jug Izrela u kojem je ubijeno oko 1.140 ljudi, većinom civila.
Izrael se potom obavezao da će uništiti Hamas i započeo napade iz vazduha i kopnenu ofanzivu. Poginulo je najmanje 27.840 ljudi, većinom žena dece i drugih mladih, po podacima ministarstva u Gazi.
Visoki komesar je rekao da je od oktobra njegova kancelarija zabeležila “široko rasprostranjeno uništenje i rušenje civilne i druge infrastrukture”.
To uključuje “stambene zgrade, škole i univerzitete u područjima gde nije bilo ili nema više borbi”.
On je rekao da se to videlo u Beit Hanunu i Gaza Sitiju na severu opkoljene palestinske teritorije i u logoru Nuseirat u centralnoj Gazi, gde su mnoge stambene zgrade srušene, te u Kan Junisu na jugu u proteklim nedeljama.
“Takvo uništenje domova i druge ključne civilne infrastrukture takođe podrazumeva raseljavanje zajednica koje su živele u tim područjima pre eskalacije neprijateljstava”, rekao je on ocenivši da izgleda da je cilj Izraela da onemogući povratak civila.
“Podsećam vlasti da prisilno premeštanje civila može predstavljati ratni zločin”, rekao je Tirk.