Rumunski predsednik Klaus Johanis objavio je danas da povlači svoju kandidaturu za novog generalnog skretara NATO-a, čime je oslobodio put da na taj položaj dođe premijer Holandije Mark Rute (57) – javila je agencija AFP iz Bukurešta.
Johanis (65) je rekao da je obavestio saveznike u Atlantskoj alijansi da se povlači iz trke, saopštio je nacionalni Vrhovni savet odbrane Rumunije.
Kako se dodaje, Johanis je odlučio da će podržati holandskog premijera Marka Rutea da nasledi Šveđanina Jensa Stoltenberga na mestu generalnog sekretara Alijanse.
Rutea podržava većina NATO saveznika, uključujući SAD i Nemačku, a u sredu je i Mađarska povukla protivljenje.
Poslednja prepreka bila je kandidatura Johanisa koji se bliži kraju svog drugog petogodišnjeg mandata kao predsednik Rumunije, mada analitičari nisu mislili da će to biti veći problem.
Agencija AP piše da bi Ruteovo imenovanje moglo da bude potvrđeno na sastanku ambasadora NATO-a narednih dana, ili će ga potvrditi lideri kada se sastanu u Vašingtonu 9-11. jula. On bi zvanično počeo rad 1. oktobra.
Agencija AFP kaže da imenovanje Rutea mora zvanično da odobri Severnoatlantski savet, telo za donošenje političkih odluka NATO-a, tokom sastanka koji je u načelu zakazan za sledeću nedelju.
Generalni sekretar NATO-a je odgovoran za predsedavanje sastancima i vođenje ponekad delikatnih konsultacija 32 zemlje-članice da bi se osiguralo delovanje te organizacije koja radi na osnovu konsenzusa.
Jens Stoltenberg je u utorak rekao da Rute “ima mnogo iskustva kao premijer” i da je siguran da će predstojeće imenovanje njegovog naslednika biti dobra stvar “za sve nas, za NATO i za mene”.
Stoltenbergu koji je na čelu NATO-a od 2014. godine, prvobitni mandat je produžen četiri puta uprkos njegovoj želji prošle godine da to više ne bude.
Marka Rutea ne bi trebalo da plaši da i on dugo ostane na toj funkciji – piše AFP. Taj iskusni političar, liberal, na čelu holandske vlade je već 14 godina, poznat je po jednostavnosti i iskrenosti, bivši je izvršni direktor prehrambene kompanije Unilever koji je uspeo da izgradi važnu mrežu odnosa i to na obe obale Atlantika.
AFP piše da je Ruteova sposobnost da ubedi Donalda Trampa, dok je bio predsednik SAD, u ozbiljnost posvećenosti Evropljana da troše više na odbranu, išla u njegovu korist kada se odlučivalo o nasledniku Stoltenberga, u slučaju da se američki milijarder novembra vrati u Belu kuću. Ipak, Tramp je pokazivao malo obzira prema američkom angažmanu u Evropi, i biće potrebno mnogo pregovaračkih kvaliteta koji se pripisuju Ruteu da ga “urazumi” ako Tramp bude izabran u novembru – piše AFP.
Mark Rute je “potvrdio” da Mađarska neće biti obavezna da učestvuje u aktivnostima NATO-a u Ukrajini ako on bude generalni sekretar NATO-a, rekao je u utorak predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban. Ako je tako, dodao je on, “Mađarska je spremna da ga podrži”.
S druge strane, Ruteova Holandija se jasno obavezala na pomoć Ukrajini još od ruske invazije u februaru 2022.
Ukrajina će očigledno biti velika priča u mandatu Rutea. NATO nije u ratu sa Rusijom, ali pruža 99
odsto vojne pomoći Kijevu – dodaje AFP.