Ministar Srbije za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović je juče u selu Pranjani kod Gornjeg Milanovca na državnoj svečanosti povodom 80. godišnjice spasavanja savezničkih pilota u operaciji „Vazdušni most – Misija Halijard“ ocenio da je dolazak komunista na vlast 1945. „učinio da se ovo herojske delo privremeno zaboravi“.
Na svečanosti je bio i ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Vence su položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Opštine Gornji Milanovac, delegacija pet država učesnica „Misije Halijard“ i Fondacije „Halijard“ sa članovima porodica učesnika te misije.
„Najveći broj avijatičara SAD u saradnji sa Jugoslovenskom vojskom u otadžbini i narodom evakuisan je sa improvizovanog aerodroma u Pranjanima tokom avgusta 1944. godine“, rekao je Starovć, saopštila je Vlada.
Ocenio je da je ta akcija bila izvanredan podvig i impresivan uspeh pogotovo što je bila duboko u teritoriji koju je kontrolisao neprijatelj.

Naglasio je da od dolaska Aleksandra Vučića na vlast i „sveopštim preobražajem koji Srbija doživljava, ova epska epizoda iz američko-srpskih odnosa dobija pravo mesto u našoj istoriji i kulturi“.
Istakao je da je operacija „Halijard“ bila je jedna od najuspešnijih spasilačkih vojnih akcija tokom Drugog svetskog rata i da se ne sme zaboraviti hrabrost ljudi koji su rizikovali sve da bi pomogli više od 500 savezničkig pilota kojima su Nemci obarali avione, tokom savezničkih akcija među kojima je bilo i bombardovanje naftonosnih polja u Rumuniji, ključnom resursu Trećeg rajha.
Predsednik SAD Hari Truman je 1948. godine posthumno odlikovao generala Dragoljuba Mihailovića najvišim ordenom SAD – „Legijom za zasluge“ (Legion of merit) zbog zasluga u borbi tokom Drugog svetskog rata, između ostalog jer su avijatičari SAD spaseni i bezbedno vraćeni prijateljskoj komandi. Orden je u maju 2005. godine uručen ćerki generala Mihailovića Gordani na svečanosti u Ambasadi SAD u Beogradu.
Po statistici ratne Jedinice SAD za spasavanje vazduhoplovnih snaga, od 1. januara do 15. oktobra 1944. godine je iz Jugoslavije prevezeno ukupno 1.152 spasenih američka avijatičara – 795 uz pomoć jugoslovenskih partizana, 356 uz pomoć četnika.
Zapadni saveznici su početkom Drugog svetskog rata podržavali četnike, ali su kasnije stali na stranu partizana Josipa Broza Tita.
